Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş Eti Kanaması Ciddi Hastalıkların Sebebi Olabilir!

Diş eti kanaması, diş eti hastalıklarının en sık görülen belirtisidir. Diş eti kanaması birçok nedenden dolayı ortaya çıkmış olabilir. Diş etki kanamasının nedenleri arasında en önemlisi diş temizliğine yeteri kadar önem verilmemesi bulunur.

Diş eti kanaması birçok hastalık belirtisi olabilir. Dişlerin sertçe fırçalanması, diş ipinin yanlış kullanılması, protezler diş eti kanaması sebeplerindendir. Fakat diş etki kanaması periodontitis, lösemi, vitamin eksikliği ve trombosit eksikliği gibi hastalıkları da işaret ediyor olabilir. Bu sebeple diş etki kanaması şikayetiniz varsa mutlaka bir diş hekiminden randevu almalı ve muayene olmalısınız.

Diş Eti Kanaması Nedenleri

Diş eti kanaması neden olur diye merak ediyorsanız bu problemin birçok sebebi vardır. Diş eti kanaması nedenleri arasında diş eti hastalıkları bulunur. Diş eti hastalıklarını şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Gingivitis: Diş eti hastalıkların başlangıcıdır. Diş eti çizgisinde plak birikmesiyle iltihaplı diş etleri oluşur. Diş etlerini oldukça hassaslaştırarak diş eti kanamalarına sebep olur.
  • Periondontisis: Gingivitis evresinin ilerlemiş halidir. Plak, tartar içine sertleşince diş eti kanamalarına ve gelişmiş bir diş eti ve çene kemiği hastalığına yol açar. Tedavi edilmezse bakteri oluşumu hızlanarak dokularda hasar oluşturur.
  • Diyabet: Diyabet hastalığı vücudu hassaslaştıran bir rahatsızlıktır. Hassaslaşan bünye sebebiyle ağzınızdaki bakterilerle savaşmak güçleşebilir. Diyabet hastalığı diş eti kanaması nedenlerindendir.

Bu hastalıklardan birine sahipseniz olabildiğince erken şekilde muayene olmanızı ve tedavi olmanızı tavsiye ederiz. Diş eti kanamalarının vereceği hasar,  tedavi edilmedikçe daha da büyük olacaktır.

Bu hastalıklar dışında en yaygın diş eti kanaması nedenleri şunlardır:

  • Diş Taşları: Diş etinde oluşan plakların temizlenmemesi diş eti kanaması nedenlerindendir. Bu diş taşları ya da plaklar zamanla dişlerde bakterilerin oluşmasına neden olur. Diş etlerinde hassasiyet ve kızarıklıkla birlikte diş eti kanamaları görülür.

  • Kan Sulandırıcı İlaçlar: Bazı ilaçlar, diş eti kanamasına neden olabilir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar kanın pıhtılaşmasını güçlendirerek diş eti kanamalarına yol açar. Böyle bir durumda doktorunuza danışmalı ve doktor takibinde ilaç kullanmalısınız.

  • Ağız Bakım Ürünleri: Ağız ve diş bakımında kullandığınız ürünleri değiştirmek, diş eti kanamaları nedenlerinden olabilir. Böyle bir durumda eski rutininize dönmeyi deneyebilirsiniz.
  • Gebelik Dönemi: Hamilelik, hormonları büyük oranda etkileyen bir süreçtir. Gebelikte değişen hormonlar diş eti hassasiyetlerine yol açabilir. Gebelik döneminde yaşanan diş eti kanamaları geçicidir.

  • Ağız ve Dişleri Yeterince Temizlememek: Ağız ve diş temizliğine dikkat etmemek, diş eti kanaması neden olur sorusunun en önemli cevabıdır. Ağız ve diş sağlığı ancak düzenli bir bakımla korunabilir. Bu sebeple dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız. Ayrıca ağız gargaralarından da faydalanabilirsiniz.

  • Düzensiz Beslenme: Sağlıksız beslenme, diş eti kanaması neden olur sorusuna verilecek bir başka yanıttır. Vitamin ve mineral eksiklikleri ağız ve diş sağlığının bozulmasına neden olabilir. İşlenmiş gıdalar diş etlerini tahriş ederek hassasiyetlere yol açar. Bu sebeple sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz.

  • Stres: Stres birçok hastalığın temel sebebidir. Diş eti kanaması nedenleri arasında da stres bulunmaktadır. Stres, bağışıklık sistemini güçsüzleştiren bir etmendir. Güçsüzleşen bağışıklık sistemi sonucu ağız sağlığı bozulabilir ve diş eti kanamaları görülebilir.

Sigara içmek birçok anlamda sağlığa zarar verir. Bunların başında ağız ve diş sağlığı gelir. Sigara dumanı diş etlerinde birikerek enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Enfeksiyon sonucu diş eti kanamaları yaşayabilirsiniz. 

[widget-87]

Diş Eti Kanaması, Ertelenmemesi Gereken Ağız ve Diş Sağlığı Problemidir!

Diş eti kanaması, erken teşhis edilirse doğru bir tedavi ile çözülebilecek bir sorundur. Diş eti kanaması yaşıyorsanız, ertelemeden diş hekiminizden randevu almanızı ve muayene olmanızı öneririz. Çünkü tedavi edilmeyen bu sorun ilerleyen zamanlarda çok daha büyük ağız sağlığı sorunlarına neden olabilmektedir.

Diş etlerinizde kanamaya yol açan herhangi bir hastalığa sahipseniz, gereken tedaviyi alarak bu sorunu çözebilirsiniz.

[widget-135]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173