Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodonti Tedavisinin Riskleri

Ortodonti Tedavisinin Olası Yan Etkisi Nedir? Ortodonti Zararları Neler?

Ağız, diş ve çene bozukluklarını önleyen ortodonti tedavisi dişlere zarar veren bir tedavi değildir ancak her tedavi gibi ortodonti tedavisi de bazı riskler barındırmaktadır. Ortodonti tedavisinin riskleri, ağız bakımının düzenli olarak yapılmaması nedeniyle gün yüzüne çıkmaktadır.

Hastaya estetik ve sağlıklı bir gülüş vermek için yapılan ortodonti tedavisinde diş telleri, dişler üzerinde pürüzlendirme yapılarak yapıştırılır ve bu durum dişlere zarar vermemektedir. Az rastlanan ortodonti tedavisinin riskleri olarak metal veya lateks alerjisi söylenebilir. Kemik yapıları zayıf, kronik solunum yolu hastalığı olan, kalp hastaları ve travmatik vakalarda diş teli zararları görülebileceği için tedavinin uygulanmasına ortodontist karar vermektedir. Ortodonti tedavisinin riskleri neler, diş teli zararlı mı, ortodonti zararları var mı, bakalım...

 

Ortodonti Tedavisinde Diş Teli Zararları Nelerdir?

Diş teli zararları ortodonti diş hekiminin önerdiği yeme içme ve bakım tavsiyelerine uyulduğu zaman ortadan kalkmaktadır. Ancak bu tavsiyelere uyulmadığı takdirde karşılaşılabilecek ortodonti tedavisinin riskleri şunlardır:

  • Ortodonti tedavi süresince sağlığı koruma altına alınan dişlere bakım yapmak ihmal edilmemeli, ağız sağlığı korunmalıdır. Aksi takdirde çürükler yeniden oluşur ve diş etlerinde rahatsızlıklar görülen ortodonti zararlarındandır.
  • Diş teli zararları listemizde yer alan diğer konu da dişlerin zarar görmesidir. Dişler düzenli fırçalanmazsa dişlerde kalıcı lekeler oluşabilir.
  • Ortodonti tedavisinin riskleri içinde ağız dokularının yara alması da söz konusudur. Diş tellerinin yanlış takılması sonucu oluşabilir.
  • Ortodonti diş hekiminin diş tellerinin yanlış takması nedeniyle braketler yutulabilir. Burada diş hekiminin diş tellerini iyi şekilde yapıştırması önemlidir.
  • Diş teli zararları arasında kök erimesi de gösterilebilir. Ağız bakımının yanlış yapılması sonucunda diş kökleri eriyebilir.
  • Çene eklemi problemi ortodonti tedavisinin riskleri arasındır. Yanlış yöntem kullanılması çenenin yanlış gelişimine yol açabilir.

Ortodonti tedavisinin riskleri ya da ortodonti zararları her zaman görülecek diye bir kaide yoktur. Diş teli zararları genel olarak ağız ve diş sağlığı yerinde olmayanlarda görülebilir.

[widget-87]

Ortodonti Tedavisinin Riskleri Nasıl Önlenir?

Ortodonti tedavisinde diş telleri ilk takıldığında ağızda tahrişe ve tellerin ağıza batmasına neden olabilir. Diş hekimlerinin önerisiyle kullanılacak mumlarla diş teli zararları ortadan kalkmaktadır. Ortodonti tedavisinin riskleri, ağız hijyenine önem vermeyerek, diş tellerine zarar verecek besinler tüketerek, diş yüzeylerine zarar verecek ürünler kullanılarak artmaktadır.

Ortodonti zararları, yanlış uygulamalarla artmaktadır. Düzenli kontrollerinizi ihmal etmemek, ağız bakımına özen göstermek diş teli zararlarını ortadan kaldırmaktadır. Siz de ortodonti tedavisinin riskleri ve diş teli zararları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız ortodonti diş hekimlerinden randevu alabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173