Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Diş Teli Çürüklere Neden Olur Mu?

Diş Teli Çürüğe Yol Açar mı?

Diş sağlığı herkes için her zaman önemlidir. Dişlerin düzenli olarak bakımı yapılmalı, günde en az 2 defa dişler fırçalanmalı ve hafta da iki üç kez diş ipiyle diş araları temizlenmelidir. Diş teli çürüklere neden olur mu sorusuna dişlerin bakımının düzenli yapılmadığı zaman evet cevabı verilecektir. Ancak bu normal bir durumdur çünkü insanlar, ister diş teli kullansınlar ister kullanmasınlar dişlerini düzenli olarak fırçalamazlarsa dişlerinde çürükler oluşacaktır.

Diş teli çürüklere yol açar mı sorusunun cevabı da ortodonti tedavisinde kullanılan apareylerin dişlerde çürük oluşturmayacağıdır. Ancak diş teli çürüklere yol açar mı diye düşünen hastaların sadece dişlerini fırçalamaları yetmez. Yemeklerden sonra diş tellerinin arasına kaçan yiyeceklerin temizlenmesi de gerekir. Bunun için çeşitli aparatlar mevcuttur. Diş telinin zararları, dişlerin ve tellerin bakımı yeterli düzeyde yapılmadığında ortaya çıkacaktır. Diş teli çürük yapar mı, diş teli çürüğe yol açar mı yakından bakalım...

 

Ortodonti Tedavisinde Çürük Oluşturan Durumlar - Diş Teli Çürüğe Yol Açar mı?

Ortodontik tedavi olmak isteyen ancak diş teli çürüğe yol açar mı diye endişelenen kişilere, ağız bakımının düzenli yapılması tavsiyesi verilir. Ağız bakımının yeterli düzeyde yapılması çürük oluşumunu engelleyecek ve diş telinin zararlarını en aza indirecektir. Ortodonti tedavisi sırasında diş hekimi de ağızda gereken temizliği yapmakta ve dişlerde çürük varsa dolgu tedavisi uygulamaktadır. Ağız bakımını tam olarak sağlayan diş hekimi diş tellerini dişlere yapıştırır. Dolayısıyla diş teli çürük yapar mı endişesini taşımanıza gerek yoktur. 

Diş teli çürüklere yol açar mı diye düşünenlerin ağız bakımını düzenli yapmalarından başka dikkat etmeleri gereken hususlar vardır. Örneğin renk verici gıdaları tüketmek diş telleri üzerinde lekeler bırakır, bu durum diş telinin zararları arasındadır. Bu yüzden diş teli tedavisi uygulanan hastalar, asitli, boyalı, sert ve yapışkan yiyecekleri tüketmemelidir. Dişleri düzenli fırçalamamak, diş ipi kullanmamak, arayüz fırçasıyla tellerin arasını temizlememek, gargara yapmamak, takılan braketleri korumamak diş teli çürüklere yol açar mı sorusunun cevabının evet olarak verilmesine neden olur.

Diş teli çürük yapar mı sorunuzun yanıtı hayır olsa da sağlıksız ağız ve dişlerin diş teli takıldıktan sonra daha kötü bir hal alacağını bilmelisiniz.

[widget-87]

Diş Teli Kullanılırken Dolgu Yapılır Mı?

Ortodonti uzmanları, diş teli takarken dişlerin tüm temizliğini ve gerekli dolgu tedavisini yaparlar. Bu yüzden diş teli kullanırken dolgu yapılır mı diye düşünmek gereksiz olacaktır. Ancak dişlerin yeterli temizliği yapılamaması durumunda dişlerde dolgu tedavisi gereken durumla tekrar karşılaşılabilir.

Diş teli çürüklere yol açar mı, diş telinin zararları ve diş teli kullanılırken dolgu yapılır mı konularını size anlatmaya çalıştık. Eğer diş teli çürüklere yol açar mı, diş teli çürük yapar mı, diş telinin zararları ve diş teli kullanılırken dolgu yapılır mı gibi pek çok konu hakkında detaylı bilgi almak için diş hekimlerine danışabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173