Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ortodonti Tedavisinde Sorunsuz İlk Günler İçin 5 Mükemmel Öneri

Ortodonti Tedavisinde İlk Günleri Kolay Atlatmak İçin Bu Tavsiyeleri Uygulayın!

Diş çapraşıklığı ortodonti tedavisi ile düzeltilebilmektedir. Ortodonti tedavisi uzun ve özen göstermeyi gerektiren bir tedavi sürecidir. Bu sürece hazırlanmak için diş teli takıldıktan sonra ve takılmadan önce neler yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Diş teli takıldıktan sonra özellikle ilk hafta biraz zorlanabilirsiniz. Diş tellerinin varlığını yadırgayabilir, dişler hareket etmeye başladığı için ufak sızlamalar yaşayabilirsiniz. Bunlar oldukça normal ve beklenen durumlardır. Ortodonti tedavisinde ilk günleri daha kolay atlatmanız için size vereceğim tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Gereken Bakım ve Hijyen Malzemelerini Almayı Unutmayın!

Diş teli takıldıktan sonra ağız içinde bir problem hissedip hissetmediğinizden emin olun. Telleri kontrol edin. Bir problem ya da sıkıntı hissediyorsanız mutlaka doktorunuzla paylaşın. Ortodontistinizden sizi bir sonraki randevuya kadar neler yapmanız gerektiği ile ilgili detaylı olarak bilgilendirmesini isteyin. Aklınızdaki soruları sormaktan çekinmeyin. Lastik kullanmanız gerekecekse nasıl yapacağınızı detaylarıyla öğrenin. Ağız hijyeninizi nasıl sağlayacağınız, diş arası fırçasını nasıl kullanacağınız konusunda ortodontistinizden destek alabilirsiniz. Kafanızdaki soru işaretlerini gidermeden muayenehaneden ayrılmayın. Bir sonraki randevuya kadar lazım olacak malzemeleri aldığınızdan emin olun. Bol miktarda diş mumu ve bant isteyin. 

[widget-87]

Ortodonti Tedavisinde İlk Günleri Rahat Geçirmek İçin Beslenmenize Dikkat Edin!

Diş teli takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenlerden biri beslenme düzeninizdir. Ortodonti tedavisinde ilk günleri rahat geçirmek için beslenme düzeninizde değişiklikler yapmanız gerekebilir. Özellikle ilk günler dişler hareket etmeye başlayacağı için sızlamalar hissedebilirsiniz. Bu süreçte katı ve kabuklu gıdalardan uzak durmalısınız. Gerekli olan vitaminleri yumuşak meyve ve sebzelerden almalısınız. Bu konuda ortodontistinizden sizi daha detaylı olarak bilgilendirmesini isteyebilirsiniz.

Ağzınızda Yara Oluşmaması İçin Diş Mumu Kullanın!

Diş teli takıldıktan sonra diş tellerinin varlığına alışmanız biraz sürebilir. Braket ve teller, ağız için özel olarak tasarlanmıştır. Fakat yine de ilk aşamada sürtünmeden dolayı ağız içinde yara oluşabilir. Ağız içinde yara oluşmaması için telin sürtündüğünü hissettiğiniz kısımlarına diş mumu yapıştırabilirsiniz. Bu sürtünmeler sürekli olmayacaktır. Diş telinin varlığına alıştıkça ve dişler olması gereken konumlara hareket ettikçe diş tellerini hissetmemeye başlayacaksınız.

Tuzlu Su ile Gargara Yapın!

Diş teli takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenlerden biri de ağız yaralarıdır. Eğer diş mumu kullanmayı ihmal ettiyseniz ağız içindeki yara ağrıya sebep olabilir. Böyle bir durumda yaranın çabuk iyileşmesi için tuzlu sudan faydalanabilirsiniz. Ağzınızı günde 5-6 kez 30 saniyelik sürelerle ılık tuzlu su ile çalkalayabilirsiniz. Tuzlu su ile gargara yapmak ağrıyı hafifletecek ve yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Diş Bakımınıza Ekstra Özen Gösterin! 

Diş teli takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ağız hijyenidir. Ortodonti tedavisinde ilk günlerde dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız ve temizliğine dikkat etmeniz çok önemlidir. Her öğünden sonra dişlerinizi fırçalamalısınız. Diş teli ve braketlerde besin artıkları kalmamasına özen göstermelisiniz. Bunun için diş arası fırça kullanmalısınız. İlk günlerde bu alışkanlıkları edinmek tüm süreç boyunca size kolaylık sağlayacaktır.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenleri Bilerek Önleminizi Alın!

Diş teli takıldıktan sonra uyum sağlamanız elbette biraz zaman alacaktır. Fakat diş teli takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenleri önceden bilirseniz bu sürece adapte olmanız kolaylaşacaktır.

Ortodonti tedavisinde ilk günler atlatıldıktan sonra süreç normale dönecektir. Diş teli takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız kliniğimizden randevu alarak muayene olmaya gelebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173