Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Diş Teli Kullanmadan Şeffaf Plak Çapraşık Dişleri Nasıl Düzeltir?

Diş Teli ve Braketler Olmadan Diş Çapraşıklığı Problemini Çözmek Mümkün!

Şeffaf plaklar, diş çapraşıklığını düzeltmek için ortodonti tedavisinde kullanılmak amacıyla diş teline alternatif olarak üretilmiş malzemelerdir. Şeffaf plaklar, kullanım açısından diş tellerine göre çok daha pratik ve konforludur.

Günümüzde şeffaf plaklar oldukça popüler hala gelmiştir. Bunun sebebi şeffaf plakların diş tellerine göre görünürlüğünün neredeyse hiç belli olmamasıdır. Estetik kaygı taşıyan hastalar bu sebeple şeffaf plakları tercih etmektedirler. Peki braket ve diş teli kullanmadan dişleri düzeltme gerçekten mümkün mü? Dişler diş teli olmadan nasıl düzelir? Diş teli kullanmadan şeffaf plak dişleri nasıl düzeltir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Şeffaf Plak Dişleri Nasıl Düzeltir?

Dişler diş teli olmadan nasıl düzelir sorusuna şeffaf plak yani aligner ile mümkün diye cevap verebiliriz. Günümüzde her geçen gün ilerleyen teknoloji sayesinde artık ortodontik vakaların %95’ine yakın bir oranın tedavisini aktif şeffaf plaklarla tedavi ederek gerçekleştirebiliyoruz. Fakat bu sistem, diş teli tedavisinden sonra dişlerinin bozulmasını engellemek için verdiğimiz pasif pekiştirme plakları ile karıştırılmamalıdır. Bu yazıda bahsettiğimiz düzeltici olan aktif şeffaf plaklardır (invisalign, ClearCorrect, Spark vb). 

Şeffaf plak tedavisi için öncelikle ortodonti uzmanına muayene olmanız gerekir. Hafiften şiddetliye pek çok diş çapraşıklıkları şeffaf plak tedavisi ile giderilebilmektedir. Ortodonti hekiminin onay vermesi üzerine şeffaf plak tedavisine başlayabilirsiniz.

Şeffaf plak dişleri nasıl düzeltir diye merak ediyorsanız 1. aşamada ortodonti uzmanı ağız, diş ve çeneleri CAD-CAM teknolojisi ile 3 boyutlu dijital tarama yaparak bilgisayar ortamına aktarır. Bu işlem için kliniğimizde iTero dijital ağız içi tarama cihazını severek kullanmaktayız. 2. aşamada ağız içi ve ağız dışı fotoğraflarınızı da sanal ortama aktarıyor ve  dişleri en son kendini sürekli güncelleyen en son teknoloji ile bilgisayar simülasyonlarıyla (ClinCheck, Treatment Plan ..), dişlerinizi canlandırıyoruz. 

Bilgisayar ortamında dişler hareket etmesi planlanan pozisyonlara getirilir. Buna göre kişiye özel seri olarak şeffaf plaklar üretilir. Her plak dişlerde ortalama 0.25 mm hız, 2 derece rotasyon, 1 derece tork hareketi verebilmekte ve yaklaşık 0.75 mm kalınlıkta olmaktadır. Şeffaf plaklar ortodontistinizin önerisine göre ortalama 5-12 günde bir değiştirilmektedir. İşlevini tamamlayan plaktan sonra sıradaki plağa geçiş yapabilirsiniz. Tüm şeffaf plaklar tedavinin başında komple üretilmektedir. Steril bir şekilde paketlenerek kullanılacağı gün için hazırda tutulmaktadır.

Şeffaf plaklar dişlerin gereken hareketi sağlaması için dişlere belli bir kuvvette basınç uygular. Bu büyük bir ağrıya yol açmayacaktır. Sadece şeffaf plağın takıldığı ilk gün sızı şeklinde hareketi hissedebilirsiniz. Ortalama 1-2 gün içinde dişleriniz şeffaf plağa uyum sağlayacaktır.

Diş hareketlerinde verimliliği arttırmak için ise ataşman dediğimiz diş yüzeyine yerleştirdiğimiz minik dolgular uygulanır. Şeffaf plaklar, diş yüzeylerindeki ataşmanlara sıkı sıkıya oturarak yüzey kavramasını arttırır. Artan yüzey ve kavrama ile hedeflerimize güvenle ulaşabiliriz. Ataşman çıkıntıları tedavi sonunda ise tamamen kaldırılırlar.

Bazı durumlarda da tıpkı diş tellerinde olduğu gibi plaktan plağa ve plaktan dişe takılan ağız içi elastiklerden faydalanılabilir. Sonuçta yapılan ortodonti tedavisi aynıdır, sadece materyalimiz diş teli yerine şeffaf plaktır.

Ağır vakalarda ise ihtiyaç duydulduğunda ortodontik minivida kullanarak, normalde şeffaf plaklar için oldukça zorlu sayılabilecek diş hareketlerini güvenle gerçekleştirebiliyoruz. 

Diş çapraşıklığına ciddi çene problemleri de eşlik ettiğinde, yani çene ameliyatları gerektiği durumlarda da diş teli yerine şeffaf plaklarla ortodontik tedavi  uygulayıp,  beraberinde ortognatik cerrahi ameliyatları uygulayabiliyoruz. 

Ergenlik dönemine kadar olan dönemde, alt çenede gerilik varsa şeffaf plaklara eklediğimiz hassas kanatlar (Precision wings) ile alt çeneyi öne alabiliyoruz. Fakat hassas kanatların sadece küçük hastalarımıza uygun olduğu unutulmamalıdır.

[widget-87]

Şeffaf plak dişleri nasıl düzeltir sorusunun bir diğer cevabı bilgisayar teknolojisiyle, olacaktır. Gelişen teknoloji sayesinde diş teli kullanmadan dişleri düzeltmek şeffaf plaklarla mümkün hale gelmiştir. Bilgisayar teknolojisi kullanıldığı için hareket etmesini istenmeyen dişlere kuvvet uygulamayacak şekilde şeffaf plaklar hazırlanmaktadır. 

Kaç şeffaf plak kullanmam gerekiyor? Şeffaf plak sayısı hesaplama:

Örnek1, 

Bir dişte 2.5 mm geriye hareket gerekiyorsa, sadece bu hareketi tamamlamak için 2.5mm / 0.25mm: 10 plak gerecektir. 

Eğer diş kendi aksı üstünde 46 derece dönmüş ise, bu rotasyonu düzeltmek için 46/2: 23 plak gerekecektir.

Eğer bu durumlar aynı çenede ise, tedaviniz için en az 23 plak gerekecektir. Yani şeffaf plak tedavisinde en fazla plak sayısı gerektiren diş toplam sayıyı belirmektedir. 

Örnek2,

Bir dişte 2.5 mm hareket istensin, fakat hareketi istenen diş ise gideceği yerde başka bir çapraşık diş diş olsun. Bu durumda önce esas harekete  engel olan diş ideal yerlerine doğru en az 2.5 mm hareket ettirilir(engel dişi kaydırmak: 2.5 mm/ 0.25 mm: 10 plak). Ardından esas diş (Esas dişi kaydırmak: 2.5 mm/ 0.25 mm: 10 plak)  yerine alınır. Yani toplamda minimum 20 plak gerekir. Eğer komşu çapraşık diş sayısı fazla ise gereken plak sayısı artacaktır.

Örnek 3,

Örnek 2 de bahsettiğimiz 20 plaklık plana aynı çenede 46 derecelik dönmüş başka bir diş ekleyelim. Bu durumda 46 dereceyi tek başına düzeltmek için 23 plak gerektiğini hesaplamıştık. Bu durumda tedaviniz için gereken toplam plak sayısı en az 23 olacaktır.

Şeffaf plak tedavisi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda uygulanabilir. Tedavi süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Hafif ve orta seviyedeki diş çapraşıklığı tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar, diş teli tedavisine göre daha kısa sürmektedir.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173