Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Şeffaf Plak Temizlik Rehberi

Şeffaf Plak Temizliği Nasıl Yapılır?

Şeffaf plak, diş çapraşıklığını düzeltmek için kullanılan en pratik ve konforlu tedavi yöntemidir. Diş teli kullanımında yaşanan yemeklerin tel aralarına girmesi gibi bir sorunu şeffaf plak kullanımında yaşamazsınız. Şeffaf plak tedavisinde yemek yerden plakları çıkartabiliyor olmak hastaya büyük kolaylık sağlar.

Ağızda ve şeffaf plakta hijyeni sağlamak tedaviden olumlu yanıt alabilmeniz için büyük önem taşır. Aksi takdirde şeffaf plaklarınız bakteri üremeye müsait bir hale gelecek ve dişlerinize fayda sağlamaktansa zarar verecektir. Peki şeffaf plak temizliği nasıl yapılır, şeffaf plakta hijyen nasıl sağlanır? Şeffaf plak temizlik rehberini sizin için hazırladık.

[widget-129]

 

1. Dişlerinizi Düzenli Olarak Her Öğün Sonrası Fırçalayın!

Yemek yerken şeffaf plaklarınızı çıkarabilirsiniz. Önemli olan yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamanızdır. Her yemek ve atıştırma sonrası dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin. Diş ipi kullanarak aralarda yemek artığı kalmasının önüne geçin.

2. Şeffaf Plaklarınızı Ayrı Bir Diş Fırçası İle Temizleyin!

Şeffaf plak temizliği için her gün plaklarınızı su ve kullanılmamış fırça ile fırçalamalısınız. Bu işlem için günde 2-3 dakikanızı ayırmak yeterli olacaktır. Fırçalama, şeffaf plak temizliği için en önemli işlemdir. Önemli olan kesinlikle diş macunu kullanmamanızdır. Şeffaf plakları fırçalarken diş macunu kullanırsanız plaklarınız şeffaflığını yitirecektir. Sadece su ile şeffaf plaklarınızı temizlemelisiniz. Aksi halde şeffaf plak fiyatları için ödediğiniz meblağ bakımsızlık ve hijyensizlik nedeniyle boşa gidecek.

3. Plaklarınızı Suda Bekletin!

Şeffaf plakta hijyeni tam anlamıyla sağlayabilmek için yemek yerken plaklarınızı suda bekletebilirsiniz. Beklettiğiniz suyun kaynar olmamasına ve protez temizleyicileri, ağız gargaraları, diş macunları, aşındırıcı ya da beyazlatıcı kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bu malzemeler plaklarınıza zarar verecektir. Ortodonti doktoru ya da diş hekiminizin tavsiyesi ile bu suyun içine sadece sirke katmayı deneyebilirsiniz.

4. Şeffaf Plakları Doğru Muhafaza Edin!

Şeffaf plak temizliği nasıl yapılır diyorsanız şeffaf plaklarınızı doğru bir şekilde muhafaza etmeye dikkat etmelisiniz. Gerekli durumlarda şeffaf plaklarınızı sadece doktorunuzun size verdiği saklama kutusunda muhafaza etmelisiniz. Bu şekilde şeffaf plaklarınızın hem kaybolmasını engelleyebilir hem de hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz.

Şeffaf Plaklar Temizlenmezse Ne Olur?

Şeffaf plaklar, Invisalign gibi diş hizalama tedavilerinde kullanılan önemli aparatlardır ve düzenli olarak temizlenmeleri gereklidir. Şeffaf plak temizliği yapılmadığında şeffaf plaklarda bir dizi olumsuz durum ortaya çıkabilir:

Plak Birikimi ve Koku

Şeffaf plaklar, ağızda yemek artıkları, bakteri ve tükürükle temas ettiği için dişlerde plak birikimi olabilir. Bu birikimler, kötü kokuya neden olabilir ve ağız hijyenini olumsuz etkiler.

Renk Değişikliği ve Lekeler

Düzenli temizlenmeyen şeffaf plaklar, zamanla renk değiştirebilir ve lekeler oluşabilir. Bu durum, plakların görünürlüğünü artırır ve estetik açıdan rahatsız edici olabilir.

Ağız Sağlığı Problemleri

Şeffaf plak temizliği yapılmayan plaklar, bakteri üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Bu durum, diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve ağız enfeksiyonları gibi ağız sağlığı problemlerine yol açabilir. Ayrıca, plakların altındaki dişlerin ve diş etlerinin sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Tedavi Etkinliğinin Azalması

Şeffaf plakların düzenli olarak temizlenmemesi, tedavi etkinliğini de olumsuz etkileyebilir. Plakların üzerinde biriken kalıntılar, plakların dişlere tam olarak oturmasını engelleyebilir ve bu da tedavi süresini uzatabilir veya sonuçların beklenen düzeyde olmamasına neden olabilir.

Rahatsızlık ve İrritasyon

Şeffaf plak temizliği yapmadığınızda, plaklar ağız içinde rahatsızlık ve irritasyona neden olabilir. Plaklar üzerinde biriken kalıntılar, diş etlerinde ve ağız dokularında tahrişe yol açabilir, bu da günlük kullanımda rahatsızlık hissine neden olur.

[widget-148]

Şeffaf Plak Temizliğine Dikkat Ederek Tedavi Sürenizi Kısaltabilirsiniz! 

Şeffaf plakların temizliği oldukça kolaydır. Önemli olan şeffaf plak temizliğini bir rutin haline getirmek, disiplinli bir şekilde bu rutine sadık kalmaktır. Şeffaf plakta hijyeni sağlamak için günde sadece birkaç dakikanızı ayırmak yeterli olacaktır. Ortalama 22 saat takmanız önerilen şeffaf plakları yalnızca yeme içme sürecinde çıkarmalısınız. Şeffaf plakları temiz dişlerinize takmalısınız. 

Diş ve şeffaf plak temizliğine dikkat ederek dişlerinizin sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca şeffaf plakta hijyeni sağlamak, tedavi süresinin uzamasını engelleyecektir. Şeffaf plak temizliği hakkında detaylı bilgiyi diş kliniği Popüler Dent diş hekiminizden alabilirsiniz. 

[widget-87]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173