Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İdeal Diş Fırçalama Nasıl Olmalı?

Ağız ve Diş Sağlığını Koruyabilmek, Dişlerin Düzenli Olarak Fırçalanmasına Bağlıdır!

Ağız ve diş temizliğine önem vermek ağız sağlığını koruyabilmek için yapılması gereken en önemli adımdır. Dişleri günde en az iki kere fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağız gargarası ile tüm ağızı temizlemek sağlıklı dişler için olmazsa olmazdır. 

Dişleri fırçalarken diş etlerine ve tedavi görmüş dişlere zarar vermemek için bilinmesi gereken bazı diş fırçalama teknikleri vardır. Doğru diş fırçalama tekniği ile ağız ve diş sağlığını korumak mümkündür. Peki dişler nasıl fırçalanmalı, doğru diş fırçalama teknikleri neler merak ediyorsanız gelin birlikte inceleyelim.

Dişlerin Doğru Teknikle Fırçalanması, Düzenli Fırçalama Kadar Önemlidir!

Dişlerin doğru teknikle fırçalanması, düzenli fırçalanması kadar önem teşkil eder. Dişleri sert bir şekilde fırçalamak, çok sert diş fırçası kullanmak, dişleri çok sık fırçalamak ideal diş fırçalama için uygun olmayacaktır. Bu gibi fırçalama hataları diş eti hastalıklarına ve diş eti çekilmesine yol açabilmektedir. Doğru diş fırçalama tekniklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İdeal diş fırçalama süresi iki dakikadır. Ağız hijyeninin yeteri kadar sağlanması için dişlerinizi düzenli olarak iki dakika kadar fırçalamalısınız. Bu süreyi ayarlayabilmek için saat tutabilir ya da kronometrelerden faydalanabilirsiniz.
  • Doğru diş fırçalama için diş fırçasını dişleri fırçalamadan önce ıslatmamalısınız. Diş fırçasını ıslatmak, fırçayı yumuşatacaktır. Halbuki ağız içindeki sıvı macunu köpürtmek için zaten yeterlidir. 
  • Dişler nasıl fırçalanmalı diyorsanız fırçayı 45 derecelik açıyla tutmalısınız. Yani diş fırçanız diş etlerinize bakacak şekilde durmalı, çapraz bir açıyla dişler fırçalanmalıdır.
  • Doğru diş fırçalama için diş fırçasını çok fazla bastırmamalı, fırçalama işlemini dairesel hareketlerle yapmalısınız. Diş fırçalarken doğru hareket yönü diş etinden diş ucuna doğru olandır.
  • Günde iki kez sabah ve gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması, ideal diş fırçalama için yeterli olacaktır. Daha az ya da daha çok fırçalama yapılması, dişlere ve diş etlerine zarar verebilmektedir. 
  • Doğru diş fırçalama tekniklerinden biri, fırçalama bittikten sonra ağzı su ile uzun süre su ile çalkalamamak gerekir. Ağzı su ile uzun uzun çalkalamak ve tükürmek diş macununun etkisini azaltmaktadır. 

Doğru diş fırçalama için leblebi büyüklüğünde diş macunu yeterli olacaktır. İdeal diş fırçalama için gerekli olan daha fazla diş macunu değil doğru teknikle ve düzenli olarak dişleri fırçalamaktır. 

[widget-87]

Ağız Hijyeninizi Sağlayabilmek İçin Doğru Diş Fırçalama Tekniğini Öğrenin!

Ağız ve diş sağlığını koruyabilmek ve yapılan diş tedavilerinin uzun ömürlü olması dişlerin düzenli olarak fırçalanmasına bağlıdır. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması ve temizlenmemesi durumunda besin artıkları diş aralarında birikmeye başlar. Besinlerin diş aralarında birikmesi sonucu diş taşları oluşacaktır. Diş taşları ise zamanla diş eti hastalıklarına ve iltihaplara neden olabilmektedir. 

Dişlerin doğru teknikle fırçalanması, düzenli fırçalanması kadar önemlidir. Doğru diş fırçalama ile ağız sağlığınızı koruyabilir, doğal dişlerinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz.

[widget-142]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173