Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Şeffaf Plak ile Şeffaf Diş Teli Arasındaki Farklar Neler?

Diş Teli Görüntüsünden Çekiniyorsanız Şeffaf Plak ya da Şeffaf Diş Teli ile Tedavi Olabilirsiniz!

Ortodonti tedavisi, diş diziliminin olması gerektiğinden farklı ve çapraşık olduğu durumunda uygulanması gereken tedavi yöntemidir. Ortodonti tedavisinde braket ve diş telleri ya da plaklar kullanılır. Bu braket ve diş telleri hastanın isteğine göre şeffaf ya da metal görünümlü olabilmektedir.

Ortodonti tedavisinin diş teli ile mi şeffaf plaklarla mı yapılacağına hasta ile birlikte karar verilir. Peki şeffaf plak ile şeffaf diş teli arasındaki farklar neler? Şeffaf plak mı diş teli mi daha avantajlı? Bu soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim.

Şeffaf Plakların Temizliği, Şeffaf Diş Tellerine Göre Daha Pratik ve Konforludur!

Teknolojinin gelişmesi ve estetik kaygılar metal diş teli tedavisine alternatif olarak şeffaf plak ve şeffaf diş teli tedavilerinin ortaya çıkmasını sağladı. Diş telleri görüntüsü itibariyle birçok hastayı rahatsız eder ve tedaviyi ertelemesine sebep olur. Bu durumda şeffaf plaklar ya da şeffaf diş telleri diş çapraşıklığını düzeltmek için uygun alternatifler olacaktır. Peki şeffaf plak ile şeffaf diş teli arasındaki farklar neler? Şeffaf plak ile şeffaf diş teli arasındaki farkları şu şekilde listeyelebiliriz:

  • Şeffaf plak ile şeffaf diş teli arasındaki farklardan biri şeffaf plakların neredeyse hiçbir şekilde görünmemesidir. Şeffaf diş teli, şeffaf plak ile karşılaştırıldığında daha net fark edilebilir. Bu sebeple estetik açıdan şeffaf plak daha uygun bir tercih olacaktır.
  • Muayene sıklıklarının farklı olması şeffaf plak ile şeffaf diş teli arasındaki farklardan bir diğeridir. Şeffaf plak tedavisinde, hastanın durumuna göre ortalama olarak 2-3 ayda bir muayene olması yeterlidir. Şeffaf diş teli tedavisinde ise hastanın ayda bir muayene olması gerekir.
  • Şeffaf plak mı diş teli mi diyorsanız şeffaf plakların temizliğinin şeffaf diş teline göre daha pratik olduğunu bilmelisiniz. Şeffaf plak, hasta tarafından çıkarılabilir. Bu sebeple temizliği daha detaylı ve pratik olarak yapılabilir. Fakat şeffaf diş telinin ağızdan çıkarılması mümkün değildir. Diş teli aralarının çok iyi temizlenmesi gerektiğinden ağız hijyenine ekstra özen göstermek gerekir.
  • Şeffaf diş teli tedavisinin ileri derecede diş çapraşıklığını düzeltebilmesi, şeffaf plak ile şeffaf diş teli arasındaki farklardan biridir. Şeffaf plak tedavisi, hafif ya da orta düzeydeki diş çapraşıklığı için daha doğru bir tercih olacaktır.
  • Şeffaf plak mı diş teli mi diyorsanız şeffaf plaklar beslenme düzeninizde değişiklik yapmanızı gerektirmeyecektir. Yemeğe başlamadan önce şeffaf plakları çıkartabiliyor olmak, şeffaf plak tedavisinin en önemli avantajlarından biridir. Şeffaf diş teli ise beslenme düzeninizde değişiklik yapmanızı gerektirebilir. Katı ve kabuklu besinler, braketlerinizi kırabileceğinden tedavi süresince uzak durmanızda fayda vardır.

Şeffaf plak mı diş teli mi sorusunun doğru cevabı için hastanın istikrarlı olması da çok önemlidir. Şeffaf plak tedavisinde plakların günde 22 saat takılı olması gerekmektedir. Hastanın gün içinde şeffaf plakları keyfi olarak çıkarması durumunda ortodonti tedavisi uzayacaktır. Şeffaf diş telinde ise böyle bir problem bulunmaz. Sürekli takılı oldukları için diş hareketleri devam edecektir.

[widget-87]

Şeffaf Plak ile Şeffaf Diş Teli Arasındaki Farkları Bilin, Tercihinizi Doğru Yapın!

Şeffaf plak mı diş teli mi sorusunun cevabı hastadan hastaya değişiklik gösterecektir. Diş çapraşıklığının ileri seviyede olduğu durumlarda şeffaf diş teli tedavisi hasta için daha uygun olacaktır. Şeffaf plak ve şeffaf diş telinin kendilerine has avantaj ve dezavantajları bulunur. Şeffaf plak ile şeffaf diş teli arasındaki farkları bilerek daha doğru bir tercih yapabilirsiniz.

Ortodonti tedavisine başlamayı düşünüyor, şeffaf plak mı diş teli mi sorusunu cevaplayamıyorsanız bu sorusunun cevabını yapacağımız muayene sonucu birlikte verebiliriz. Hangi tedavinin sizin için uygun olacağını, ancak detaylı bir muayene sonucu netleştirebiliriz.

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173