Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Damaklık Tedavisi

Damaklık Nasıl Kullanılır? Ortodonti Damaklık Tedavisinde Dikkat Edilecekler

Damaklık, ortodonti tedavilerinde destekleyici aparey olarak kullanılır. Damaklık tedavisi, sabit ve takılıp çıkarılabilen apareyler yardımıyla yapılır. Diş çapraşıklıklarına neden olan gelişimsel damak darlıkları için damağı genişletme amaçlı kullanılmaktadır. Darlığın ve ortodonti tedavisinin süresine bağlı olarak damaklık kullanımının süresi de belirlenir. Damaklık çeşitleri arasından şeffaf damaklık, sabit damaklık ve vidalı damaklık kişiye uygun olarak tercih edilir.

Damaklık hangi durumlarda kullanılır?

Sabit damaklık ve takılıp çıkarılabilen damaklık çeşitleri, ortodonti tedavisi başlamadan ya da tedavi sürerken kullanılabilir. Sabit damaklık genel olarak; ileri ve geri çene konumlanması yaşayan kişilerde, dengesiz yüz yapısına sahip olanlarda, alt ve üst diş kavislerinde anormallik görünen kişilerde, dişleri üst üste binmiş olan hastalarda kullanılmaktadır.

Çapraşık ve yanlış yerde konumlanmış dişlere sahip olan kişilerde, genel ortodontik sıkıntıları olanlarda ortodonti uzmanlarının öngörüleriyle birlikte damaklık çeşitleri kullanılabilir.

 

Damaklık Nasıl Takılır? Damaklık Çeşitleri Nasıl Kullanılır?

Damaklık nasıl takılır diyorsanız; ortodontide damaklık kullanımı hareketli ve sabit damaklık kullanımı olarak ayrılmaktadır. Sabit damaklıklar genellikle ileri çene darlığı yaşayan hastalarda kullanılır. Üst üste binen dişlerin birbirinden ayrılması ve doğru dizilimlerine ulaşması için uygulanan damaklık tedavisi başlangıcında hastanın ortodontik bozuklukları tespit edilerek iç ağız yapısına göre damaklık tasarımı yapılır. Sabit damaklık tedavi süresince çıkarılamaz. Genellikle 2 – 3 aylık kontroller yapılarak damaklık kullanımı ile genişleme ve dişler için yer açılma durumları gözlenir.

Takılıp çıkarılabilen damaklık çeşitleri ise genellikle uyurken kullanılır. Hasta dilediği zaman damaklığı çıkarabilir. Takılıp çıkarılabilen damaklık kullanılırken her yemekten sonra dişlerin ve apareylerin fırçalanması gerekir. Hem bakımı hem de kullanımı sabit apareylere göre daha kolaydır.

Damaklık kullanmanın avantajları - Ortodonti tedavisi artık daha hızlı!

Ortodonti tedavisi için destekleyici ekipman olarak kullanılan damaklık, küçük yaşlarda kullanıldığında çene gelişiminde daha hızlı iyileşme ve tedavi avantajı sağlamaktadır. Damaklık kullanmanın avantajları:

  • Damaklık sayesinde ortodonti tedavisi için gerekli damak genişliği sağlanır.
  • Sabit damaklık ve şeffaf damaklık ile ortodonti tedavisinde hızlı sonuç alınır.
  • Damaklık çeşitleri her yaşta kullanılabilir.
  • Damaklık tedavisi sırasında herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşılmaz.
  • Ekonomik olduğu için damaklık tedavisi masrafları yüksek olmayacaktır.

Damaklık kullanımının avantajları kişiye göre elbette değişecektir ancak genel olarak ortodonti tedavisi öncesinde ya da çocuk diş hekimliğinde çocuklarımızın sağlıklı diş gelişimleri için tercih edilmektedir.

[widget-87]

Damaklık Tedavisi Ücretleri

Damaklık fiyatları kullanılacak damaklığın sabit ya da takılıp çıkarılabilen damaklık olmasına göre değişmektedir. Damaklık tedavisi seyrine göre kullanılacak diğer ekipmanlar ve ortodonti telleri de tedavi sonunda karşılaşılacak miktarı belirleyecektir.

İlk muayenede hekiminiz damaklık tedavisi süreciniz ve damaklık ücretleri hakkında sizi bilgilendirecektir. Yetişkin tedavisi daha uzun süreceği için damaklık fiyatları da bu durumdan etkilenecektir. Damaklık fiyatları ve damaklık tedavisi süresince kullanılacak apareyleri diş hekiminiz belirleyecektir.

Damaklık tedavisi ile kısa sürede dişleriniz sağlığına kavuşsun!

Sabit damaklık ve takıp çıkarılabilen damaklık doktor önerisiyle birlikte kullanılan ve ortodontinin dostu apareylerdir. Yaklaşık 6 – 8 ay kullanılan damaklık çeşitleri, damağın ideal genişliğe ulaşmasının ardından çıkarılırlar. Bu süre sonunda da istenen gülüşe kavuşulur.

Damaklık tedavisi ile istenen sonucun alınması için hekiminizin alanında uzman olması gerektiğini unutmayın. Doğru damaklık tedavisi ile birlikte hayal ettiğiniz sonuca daha hızlı ulaşırsınız. Damaklık kullanmanın avantajları, damaklık çeşitleri arasında yer alan sabit damaklık ve takılıp çıkarılabilen damaklık kullanımı ile damaklık fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayın. 

[widget-129]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173