Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İmplant Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

İmplant Tedavisi Ağrılı Mı Kuşkusu Tedavinizi Aksatmasın!

İmplant, ağızdaki eksik dişlerin tamamlanmasında kullanılan tedavi yöntemidir. İmplant tedavisinde eksik dişin olduğu çene kemiğine titanyumdan yapılmış vidalar yerleştirilir. Vidalar yerleştirildikten sonra diş protezleri cerrahi yöntemle vidalara oturtulur. 

İmplant tedavisinin cerrahi işlem gerektirmesi birçok hastada korkuya yol açmakta ve bu korku yüzünden tedavi aksatılmaktadır. Peki gerçekten implant tedavisi ağrılı bir işlem midir? Bu sorunun cevabı için yazımıza göz atabilirsiniz.

Anestezi Sayesinde İmplant Tedavisi Sırasında Acı ya da Ağrı Yaşamazsınız!

İmplant tedavisine başlamayı düşünüyorsanız implant tedavisi ağrılı mı sorusunun kafanızı karıştırması oldukça normaldir. İmplant tedavisi cerrahi işlem gerektirir. İşleme başlanmadan önce hastaya lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi hastanın işlem sırasında acı ya da ağrı duymasını engeller. Hastanın talebi doğrultusunda, genel anestezi de uygulanabilmektedir. Genel anestezi  hastanın çok fazla korktuğu ve heyecanlandığı durumlarda uygulanabilir.

Lokal anestezi ya da genel anestezi sayesinde hasta implant tedavisinde herhangi bir ağrı hissetmez. Hatta son yıllarda kullanılmaya başlanan elektronik iğneler sayesinde iğne yapılırken bile acı hissetmeyebilirsiniz. Bunun sebebi elektronik iğnelerde anestezi maddesinin elektronik kontrol sistemiyle verilmesidir. İmplant tedavisi sanıldığı gibi korkutucu bir işlem değildir. Doğru tedavi yöntemiyle implant tedavisi ağrılı bir işlem mi sorusunun cevabı kesinlikle değildir olacaktır.

[widget-87]

İmplant Sonrası Yaşanan Ağrının Şiddeti Kişiden Kişiye Değişkenlik Gösterir!

İmplant işlemi sonrası anestezinin etkisinin geçmesi sebebiyle ufak ağrılar ve sızlamalar yaşamanız oldukça normaldir. İmplant tedavisi cerrahi bir işlem olduğundan ağız içindeki doku ve sinirlerde hassasiyet yaşanabilir. İmplant işlemi sonrası yaşanan ağrı, şiddetli değildir. Bu ağrılar için diş hekiminiz size ağrı kesici yazacaktır. Diş hekiminizin tavsiye ettiği ilaçları kullanarak ve önerileri dinleyerek bu ağrıyı kısa süre içinde dindirebilirsiniz. İmplant tedavisi sonrası hissedeceğiniz ağrı maksimum bir hafta içinde azalarak bitecektir. 

İmplant işlemi sonrası yaşanan ağrının şiddeti hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir. Bünyeye göre hafif şişliklerin olması da oldukça normaldir. Bu şişlikler ortalama 1-2 gün içinde düzelmektedir. İmplant tedavisi ağrılı mı sorusunun cevabı kişiden kişiye değişkenlik gösterecektir. Kimi hasta işlemin ertesi günü hiçbir şey hissetmezken, kimi hastanın yaşadığı ağrı 1 haftayı bulabilir. Fakat 1 haftadan fazla süren ve şiddeti azalmayan ağrı için mutlaka diş hekiminize başvurmalısınız.

İşlemin uzunluğu ve karmaşıklığı da implant tedavisi ağrılı mı sorusunun cevabını etkileyen bir başka etmendir. Bazı implant işlemleri oldukça zor ve karmaşık olabilmektedir. Dolayısıyla işlem süresi uzar ve ameliyat alanı geniş tutulabilir. Bu durumda bu tarz bir işlem sonrası ağrının daha şiddetli hissedilmesi olasıdır. Yapmanız gereken diş hekiminizin verdiği ağrı kesicileri içmek, önerileri dinlemek ve ağız temizliğinize gereken özeni göstermektir.

İmplant Tedavisini Ağrısız ve Acısız Bir Şekilde Atlatmak İçin Diş Hekiminizin Tavsiyelerini Dinleyin!

İmplant tedavisi ağrılı bir işlem mi sorusunun cevabı, implant tedavisi hastaya verilen lokal ya da genel anestezi sayesinde ağrılı veya acılı bir işlem değildir. Fakat işlem sonrası hastanın yaşayacağı ağrı hastanın bünyesine ve işlemin boyutuna bağlı olacaktır. Bunun için operasyondan önce diş hekiminiz yapacağı muayene ile sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

İmplant tedavisi sonrası yaşanan ağrıyı en aza indirmek ve çabuk bir şekilde iyileşebilmek için diş hekiminizin tavsiyelerine mutlaka uymalı, ilaçlarınızı düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Ayrıca ağrı yaşamamak için beslenmenize ve ağız temizliğinize gereken özeni göstermelisiniz.

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173