Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sefalometrik Film Ne İçin ve Nasıl Çekilir?

Sefalometrik Röntgen Nedir? Ne İşe Yarar?

Sefalometrik röntgen, hastanın tüm çene yapısını ve dişlerini profilden gösterebilen röntgen türüdür. Sefalometrik röntgen çekimi ile hastanın çene kemiği ve dişlerin tamamı tek bir filmle görüntülenebilmektedir. Yani; ön, arka ve yan pozisyonlarda kafa kemikleri ve yumuşak dokuları görüntülemeyi sağlayan bir dental röntgen çeşididir.

Sefalometrik röntgen genellikle ortodonti tedavisine başlayacak hastalara çekilmektedir. Sefalometrik röntgen nasıl çekilir, sefalometrik röntgen neden çekilir merak ediyorsanız yazımı okuyabilirsiniz.

Ortognatik Cerrahi ve Ortodonti Tedavisi Sefalometrik Röntgen Çekimi Sonucuna Göre Planlanır!

Sefalometrik röntgen, kafa kemiklerini ve yumuşak dokuyu tek bir filmle gösterebilen röntgen çeşidir. Sefalometrik röntgen neden çekilir sorusunun ilk cevabı, ortodonti tedavisine başlanmadan sefalometrik röntgen çekilmelidir. Sefalometrik film ile hastanın analizleri detaylı bir şekilde yapılabilmektedir. Ortodonti tedavisinden önce çekilen sefalometrik film sayesinde hastanın tedaviden nasıl sonuç alacağı hesaplanabilmektedir. Ortodonti tedavisi, sefalometrik röntgen çekimi sonuçlarına göre planlanır.

Sefalometrik film ile çene yapısı ve alt ve üst dişlerin tamamı görüntülenebilmektedir. Sefalometrik röntgen neden çekilir sorusunun bir başka cevabı implant tedavilerinin başarılı sonuçlanması için, olacaktır. İmplant tedavilerinden önce çekilen sefalometrik röntgen tedavinin planlanmasına yön vermektedir.

Ortognatik cerrahi öncesi de sefalometrik röntgen çekimi yapılmalıdır. Sefalometrik röntgen çekimi ile alt ve üst çene kapanış problemleri daha net olarak görülebilmektedir. Ortognatik cerrahiye gerek olup olmadığı sefalometrik röntgen çekimi sonucuna bağlıdır.

[widget-87]

Sefalometrik Röntgen Çekimi, Tedavilerden Hızlı ve Başarılı Sonuçlar Alınmasını Sağlar!

Sefalometrik röntgen nasıl çekilir diye merak ediyorsanız öncelikle hastanın başı cihaza uygun bir şekilde yerleştirilir. Ancak bunun öncesinde baş ve boyun bölgesindeki metal objeler, küpe, gözlük, toka, kolye, iğne, ağızdaki hareketli protezler mutlaka çıkarılmalıdır. Sefalometrik röntgende hastanın profiline odaklanılır. Sefalometrik film ile hastanın kafasının ön, arka ve profilleri aynı anda görüntülenebilmektedir.

Sefalometrik röntgen çekimi yaklaşık 10 saniye sürer. Hasta sefalometrik röntgen çekimi sırasında ağrı ya da acı hissetmez. Oldukça kolay olan bu röntgen, tedavilerin hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

Sefalometrik Röntgen Çekimi, Hastanın Tüm Ağız Yapısını Detaylı Bir Şekilde Gösterir!

Sefalometrik röntgen hastanın tüm çene yapısını ve alt ve üst çenedeki dişlerin tamamını profilden gösterebilen röntgen türüdür. Özellikle ortodonti tedavisi ve ortognatik cerrahi öncesi tedaviyi doğru planlayabilmek ve başarılı sonuçlar alabilmek için sefalometrik röntgen çekimi yapılması şarttır. Panoramik röntgen ayrıca birçok diş çürüğü, çenelerdeki kistik ve tümoral oluşumlarla ilgili erken teşhis olanağı sağlar.

Sefalometrik röntgen çekimi tedavilerin doğru planlanmasını ve hızlı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. İmplant tedavisi öncesi çekilen sefalometrik röntgen çekimi ile tedavi başarıyla sonuçlanacaktır.

[widget-139]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173