Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

El Bilek Radyografisi Nasıl Çekilir?

Çocuklarda Kemik Yaşı Ölçümü - El Bilek Radyografisi Nasıl Çekilir?

Her çocuğun gelişimi farklıdır. Özellikle ergenlikte çocuklarınızın ağız ve diş sorunlarının çözümünde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. El bilek röntgeni ya da el bilek grafisi, çene kemiği sorunlarında ve ortodontik tedavilerde çocuğun kemik yaşı tespiti için kullanılmakta, bu sayede yapılacak implantın başarı oranı da artmaktadır. İyi planlanmış tedavilerle çocuklarınızın ağız ve diş sorunları kalıcı bir şekilde çözümlenmektedir. Bu nedenle tedavi öncesinde el bilek radyografisi çekilmelidir.

Çocukların ağız ve dişleri yetişkinlere göre daha fazla bakım istemekte, gerekli özen gösterildiğinde sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişmeleri sağlanmaktadır. Bu nedenle düzenli kontrollerle birlikte çocukların diş ve çene gelişimleri takip edilmelidir. El bilek grafisi ile birlikte normal gelişim süreleri rahatlıkla takip edilebilir.

El bilek radyografisi nasıl çekilir, el bilek filmi ne işe yarar, el bilek radyografisi çekimi zararlı mı, yakından bakalım.

 

El Bilek Radyografisi Çekim İşlemi

Kemik yaşı tespiti diş tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemlerdendir. Genellikle ortodontik tedavi planlamasında çocukların kemik gelişimlerinin normal olup olmadığını anlamak için kullanılır. Ortodontik tedavide el bilek filmi ile hastanın puberta döneminde olup olmadığı tespit edilir. Kemik yaşı tespit edilen çocuklarda tedavi planı daha sağlıklıdır.

El bilek radyografisi nasıl çekilir dediğimizde ilk olarak çekimden önce mutlaka hastaya koruyucu ekipman verilmelidir. Ardından çekimin hasta ve tekniker için konforlu olabilmesi için hastanın bir tabureye oturtulması gerekir. Ön kol ve el masa veya kaset üzerinde aynı seviyede olmalıdır. Elin üstü yukarı doğru bakmalıdır. El bilek filmi çekilirken santralizasyon bileğin tam ortasına ve filme dik yapılmalıdır. Hastanın radyografi çekilirken kesinlikle hareket etmemesi gerekmektedir. Ortalama bir erişkin için 50 KV ve 5 MaS ile çekim yapılabilir.

Ortodontik değerlendirmenin dışında yetişkinlerde travmatik diş eksikliklerine bağlı olarak yapılacak implant tedavisinde kemik yaşı değerlendirmesi yoluna gidilmektedir. Ayrıca dental travma olgularının incelenmesinde de el bilek filmi avantaj sağlamaktadır.

[widget-87]

Kemik Yaşını Bilmenin Avantajları - El Bilek Radyografisi Çektirmek Tedaviyi Kolaylaştırır!

El bilek grafisi sayesinde çocuğun büyüme potansiyeli kendi takvim yaşından daha çok, iskelet olgunlaşması göz önüne alınarak değerlendirilmektedir. Çocuğun kemik yaşının bilinmesi, diş ve çene kemiklerinin gelişiminin normal olup olmadığının anlaşılmasının yanında büyüdüğünde boyunun ne kadar olacağının tahmin edilmesine de yardımcı olur. Kemik yaşı el bilek radyografisi sayesinde kolaylıkla belirlenmektedir.

Ergenlik döneminde de kullanılabilecek kemik yaşı tespit yöntemleri, aynı zamanda doğan çocukların fiziksel gelişimini değerlendirmeyi de sağlamaktadır. Diş tedavilerinde el bilek radyografisi nasıl çekilir ve el bilek grafisi nasıl değerlendirilir sorularınıza diş hekiminiz daha sağlıklı ve detaylı bilgi verecektir.

[widget-139]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173