Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çene Ameliyatı (Ortognatik Cerrahi) Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Ortognatik Cerrahi Ameliyatı Öncesi Hazırlıklarınızı Tamamlayın!

Ortognatik cerrahi, çene problemlerinin çözüme kavuşması için yapılan tedavi yöntemidir. Ortognatik cerrahi tedavisi ile alt ve üst çene normal pozisyonlarda konumlandırılır. Tedavi, dişlerin kapalı pozisyonda problemsiz tam kapanmasını amaçlar. Ortognatik cerrahi, hastanın yaşadığı probleme göre çene ve dişlerin olması gereken konuma getirilmesi amacıyla yapılmaktadır.

Peki çene ameliyatı hazırlığı nasıl yapılır? Ortognatik cerrahi ameliyatı öncesi yapılması gerekenler neler? Yakın zamanda ortognatik cerrahi tedavisine başlamayı düşünüyorsanız yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Çene Ameliyatı, Uzun Bir Hazırlık Süreci Gerektirir!

Ortognatik cerrahi, uzun bir hazırlık süreci gerektiren detaylı bir tedavidir. Ortognatik cerrahi, diş çapraşıklığı ortodonti tedavisi ile düzeltildikten sonra uygulanmalıdır. Ortodonti tedavisi sürecinde ortognatik cerrahi için de hazırlıklar başlar. Çene ameliyatı hazırlığı şu şekilde yapılmaktadır:

  • Öncelikle ortodonti tedaviniz süresince çekilen tüm röntgenler, fotoğraflar ve tedavinin nasıl ilerlediği kayıt altına alınır. Bu kayıtlar sonucu çene modeliniz ortaya çıkar. 
  • Diş çapraşıklığı istenilen seviyede düzeltildiğinde ortognatik cerrahi için planlama yapılır. Hasta ameliyattan önce çeşitli kan testleri yaptırarak muayeneden geçer.
  • Çene ameliyatı hazırlığı ile ilgili diş hekiminiz sizi ameliyat sonrası süreç hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir. Çene ameliyatı sonrası bir süre sıvı gıdalarla beslenmeniz gerekecek. Ameliyat öncesi kendinizi bu duruma hazırlamalısınız. Süt ve süt ürünleri, katı olmayan meyveler, yumurta bu dönem için gereken vitamin ve proteini size sağlayacaktır. 
  • Çene ameliyatı hazırlığı nasıl yapılır diyorsanız; diş hekiminizin uyarılarını mutlaka dikkate alın. Tedaviden başarılı sonuç almak ve bir an önce iyileşebilmek için diş hekiminizin ameliyat öncesi ve sonrası hakkında verdiği tüm talimatlara uyun.
  • Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmak, ortognatik cerrahi ameliyatı hazırlığı için önemli bir adım olacaktır. Özellikle ameliyat sonrasında sigara tüketimi kesinlikle yasaktır. Tütün ürünleri ameliyat sonrası iyileşmeyi yavaşlatır ve enfeksiyon kapma riskini arttırır.
  • Çene ameliyatı hazırlığı için başka tedavilerde kullandığınız ilaçlarlar varsa mutlaka diş hekiminizle paylaşın. Diş hekiminiz ameliyatın başarılı olması için bazı ilaçları bir süreliğine bırakmanızı tavsiye edebilir. Böyle bir durumda diğer tedavi sürecinizi de ameliyatınızla uyumlu olacak bir şekilde planlamanız gerekebilir.

Bazı ortognatik cerrahi ameliyatları sonucu çene bir süre tamamen sabitlenerek kapalı tutulabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalıp kalmayacağınızı ameliyat öncesi diş hekiminizle konuşun. Çene ameliyatı hazırlığı olarak işinizden ya da okulunuzdan izin almanız gerekebilir. İyileşme sürecinizle ilgili ne kadar detaylı bilgi sahibi olursanız rutin hayatınızı da ona göre planlayabilirsiniz.

[widget-87]

Detaylı Çene Ameliyatı Hazırlığı ile Ortogtanik Cerrahiden Başarılı Sonuç Alın!

Çenedeki iskelet bozukluğu; çiğneme ve yutmada zorluk, diksiyonda bozulma, solunum problemleri, çeneyi tam kapatamama, uyku problemleri ve estetik olmayan görünüm sebebiyle özgüven eksikliği gibi problemlere sebep olabilmektedir. Bu problemleri tedavi etmek için ortognatik cerrahi işlemine başvurulmaktadır. 

Ortognatik cerrahi tedavisi ile hasta tüm bu şikayetlerinden kurtulabilir, daha estetik bir görünüme kavuşabilir. Ortognatik cerrahi hastanın yaşam kalitesini yükseltecektir. Doğru tedavi ve detaylı çene ameliyatı hazırlığı ile ortognatik cerrahi ameliyatından başarılı sonuç alabilirsiniz.

[widget-132]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173