Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

CAD/CAM Nedir?

CAD/CAM Nedir? Nasıl Yapılır?

CAD/CAM bilgisayar destekli dizayn ve bilgisayar destekli  imalat anlamına gelmektedir. Geleneksel tedavilerde diş restorasyonu yapılırken hastanın birden çok kez diş hekimine gitmesi gerekmektedir. Yaklaşık 3-4 randevuda tamamlanan tedavi hem hastayı hem de hekimi yorar. Ancak cad cam teknolojisi tüm bu işlemleri tek seansta yapabilmeyi sağlar.

Bilgisayar destekli olarak diş tasarımı ve üretilmesi anlamına gelen CAD CAM dental, hastadan klasik teknikle ölçü alma zorunluluğunu ortadan kaldırmış olan yeni nesil tedavi uygulamalarından biridir. Bilgisayara entegre kamera sayesinde dişlerden görüntü alınarak protez tasarımı yapılıp tek seansta kusursuz restorasyonlara kavuşmak mümkün hale gelmiştir. İmplant, protez, kaplama, lamina ve porselen dolgu tedavilerinde özellikle cad cam dental uygulaması kullanılmaktadır.

Cad cam nedir, cad cam ne için kullanılır, cad cam avantajları neler, yakından bakalım.

 

CAD CAM Uygulaması Nasıl Yapılır?

Cad Cam sorunuza yanıt verdikten sonra cad cam nasıl yapılır sorunuza gelelim... Estetik diş hekimliğinin en çok kullandığı yöntemlerden biri olan Cad Cam, hastanın hayal ettiği sonuca en yakın dişleri üretmeyi sağlamaktadır. Özellikle porselen restorasyonların ve protezlerin son derece estetik ve sağlıklı bir şekilde dizaynında ve imal edilmesinde cad cam dental kullanılmaktadır.

3D teknolojisi olarak kabul edebileceğimiz Cad Cam nasıl yapılır dediğimizde önce CAM kısmıyla kamera ile görüntü alınır daha sonra ise CAD kısmı ile hazırlanmış olan tasarım porselen bloklardan kazınarak kuron üretilir. Bilgisayarda özel yazılımlar (CAD) kullanılarak hastaya en uygun diş yapıları ve protezler tasarlanır. Sonrasında ise tonlamaları yapılarak hastanın tedavisi tamamlanır. Cad cam dental işlemleriyle hastanın hayalindeki dişlere kavuşması daha güvenlidir.

Cad Cam dental uygulamasında dişlerin bire bir 3 boyutlu tasarımı yapıldığı için hata payı yok denecek kadar azdır. Protezler sorunsuz şekilde uygulanırken cad cam işlemi sonrası tedavi yaklaşık olarak 2 saat içinde tamamlanır.

[widget-87]

CAD CAM Avantajları Neler?

Cad Cam teknolojisi ile hazırlanan restorasyonlar ve implantlarda yüksek düzeyde estetik görünüm elde edilir. Bunun dışında; cad cam dental sisteminin hassasiyeti mikron seviyesindedir ve geleneksel yöntemlerle elde edilebilmesi mümkün değildir. Geniş bir uygulama alanı olan Cad Cam diş yönteminin esnek görüntüleme imkanı da hekimin ağız ve diş yapısı hakkında daha detaylı bilgi almasını sağlamaktadır.

Hem hastanın dişlerine daha uyumlu restorasyonlar elde edilir hem de zamandan tasarruf sağlanır. Cad cam yöntemi ile porselen bir diş restorasyonunun hazırlanıp hastaya uygulanması işlemi 1-2 saat gibi kısa bir zaman diliminde gerçekleşebilmektedir. Cad cam fiyatları ise tedavinin kapsamına ve kişinin genel diş sağlığına göre belirlenir. 

Cad cam nasıl uygulanır, cad cam fiyatları neye göre değişir gibi sorularınıza diş hekimlerimizden detaylı yanıt alabilirsiniz.

[widget-140]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173