Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Apikal Rezeksiyon Nasıl Yapılır?

Kanal Tedavilerinde Başarı Şansı Artıyor! Apikal Rezeksiyon Nasıl Yapılır?

Apikal rezeksiyon, inatçı kök apselerinde diş köküne dışarıdan yapılan tedavidir. Dişin kök ucunun ve etrafındaki ilişkili enfekte veya patolojik dokunun çıkartılması şeklinde uygulanan apikal rezeksiyon, kanal tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Diş kökünün ve apsenin olduğu bölgelerde çene kemiği üzerinden küçük bir pencere açılması ile yapılan apikal rezeksiyon işlemi, 30 – 90 dakika süren ve hastanın yaşam standartlarını arttıran bir uygulamadır. Apikal rezeksiyon yapılabilmesi için hekim kontrolünde tedavi planı oluşturulur. Apikal rezeksiyon nasıl yapılır, apikal rezeksiyon fiyatları neler ve apikal rezeksiyon riskleri var mı, yakından bakalım...

Apikal rezeksiyon gerektiren durumlar

Kanal tedavisinde başarı sağlanamayan durumlar, hastanın çeşitli sebeplerle kanal tedavisi seanslarına uyamayacağı durumlar, travma sonucu diş kökünün son üçlüsünde oluşan kırıklarda kırık parçanın çıkarılıp dişin kurtarılabileceği vakalar, diş kökündeki lezyondan biopsi alınması gereken durumlar, altında daimi diş oluşmamış olan ancak kökünde lezyon olan süt dişleri için apikal rezeksiyon mutlaka uygulanmalıdır. Apikal rezeksiyon fiyatı ve apikal rezeksiyon iyileşme süresi gibi hastaların en sık sorduğu sorular ilk randevuda yanıtlanmış olacaktır.

 

Apikal Rezeksiyon Uygulaması Nasıl Yapılır?

Apikal rezeksiyon nasıl yapılır sorunuza gelecek olursak; apikal rezeksiyon yapılmadan 1 gün önce hastanın antiseptik gargara kullanması avantajlı olacaktır. Apikal rezeksiyon uygulaması sırasında da önce dişler uyuşturulur. Dişteki tahribata, kökteki lezyonun büyüklüğüne göre kök ucu bölgesinden veya diş ile diş etinin başladığı sınırdan itibaren kemik yüzeyi açılır. Apikal rezeksiyon yapıldıktan sonra uygulama yapılan alan tamamen temizlenir ve uç dolgusu yapıldıktan sonra kaldırılan diş eti yerine dikilir. 3 aylık bir süre sonrasında dişler tamamen sağlığına kavuşacaktır.

Apikal Rezeksiyon Tedavisinin Avantajları

Kanal tedavisinin destekleyici uygulaması olan apikal rezeksiyon tedavinin etkinliğini arttırırken dişlerin doğal görünümüne kavuşmasını sağlar. Apikal rezeksiyon tedavisinin avantajları şunlardır:

  • Diş kayıplarını engeller.
  • Derin çürük ve çatlakların tedavi edilmesini sağlar.
  • Dişlerdeki enfeksiyonları durdurur.
  • Dişe canlılığını yeniden kazandırır.
  • Enfeksiyonun kök ucundaki dokulara ulaşmasını engeller.
  • Diş ağrılarının ve şişliklerinin önüne geçer.
  • Çene kemiğinin iltihaplanarak aşınmasını engeller.

Kök apselerini ortadan kaldıran apikal rezeksiyon sayesinde dişlerinizi kaybetme tehlikesi yaşamazsınız. Apikal rezeksiyon iyileşme süresi kısadır ve diş bakımınıza dikkat ettiğinizde de tedavinin başarı oranını arttırırsınız. Apikal rezeksiyon fiyatı da ekonomik olduğu için bütçenizi sarsmayacaktır.

[widget-87]

Apikal Rezeksiyon Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Apikal rezeksiyon sonrası komplikasyonlara karşı dikkatli olmanız gerekir. Apikal rezeksiyon riskleri arasında dişlerin açılma durumu yer alır. Bu nedenle yara yerine karşı dikkatli olmalı ve incelemeye çalışmamalısınız. Şişliği azaltmak için operasyon sonrası 12 – 18 saatlik süreçte buz uygulaması yapmalısınız.

Apikal rezeksiyon ameliyatı sonrasında ılık tuzlu su veya doktorunuzun önereceği preparat ile gargara yapınız. Apikal rezeksiyon riskleri ortaya çıksın istemiyorsanız aşırı sıcak gıdalardan kaçınınız ve birkaç gün çiğneme yapmayınız.

Apikal rezeksiyon uygulama fiyatları

Apikal rezeksiyon fiyatları, uygulamanın yapılacağı diş sayısına, dişlerin deformasyon boyutuna, hastanın farklı tedavilere ihtiyacı olup olmamasına göre değişmektedir. Apikal rezeksiyon fiyatları hakkında sağlıklı bilgi almak ve tedavi detaylarını öğrenmek için diş hekiminize ulaşabilirsiniz.

Apikal rezeksiyon nasıl yapılır, apikal rezeksiyon riskleri neler ya da apikal rezeksiyon ameliyatı fiyatları neye göre belirlenir merak ediyorsanız bizi arayabilirsiniz. 

[widget-133]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173