Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kanal Tedavisi İle İlgili 10 Yanlış Bilgi

Kanal Tedavisi İle Diş Kaybının Önüne Geçin!

Kanal tedavisi çürümüş dişleri onararak diş kaybı yaşanmasını engelleyen tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi ile dişteki çürüğe müdahale edilerek çürüğün yayılması ve dişin enfeksiyon kapması engellenir. Diş çürüğüne zamanında müdahale edilip kanal tedavisi uygulanmazsa maalesef diş kaybı kaçınılmaz olacaktır.

Kanal tedavisi; diş çürüğünün ağrı, enfeksiyon ve apse yapmasına engel olmaktadır. Doğal dişlerinizi çürüklerden kurtarmanız kanal tedavisi ile mümkündür. Fakat halk arasında kanal tedavisi ile ilgili birçok yanlış görüş vardır. Kanal tedavisi ile ilgili yanlış bilinenler neler merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

1- Kanal tedavisi zor, ağrı ve acı verici bir işlemdir!

Kanal tedavisi ile ilgili yanlış bilinenlerden ilki kanal tedavisinin zor bir işlem olduğudur. Kanal tedavisine başlanmadan önce diş dokusu uyuşturulmaktadır. Uyuşukluk sayesinde hastanın işlem sırasında acı ya da ağrı hissetmesi mümkün değildir. Kanal tedavisi sanıldığı gibi zor bir işlem değildir. Aksine bu tedavi sayesinde diş çektirmekten kurtulabilirsiniz.

2- Kanal tedavisi uzun saatler sürer!

Kanal tedavisi ile ilgili yanlış bilinenlerden bir diğeri işlem süresinin uzunluğu ile ilgilidir. Kanal tedavisi maksimum 1 saat sürer. Bu da dişinizi kaybetmemek için oldukça ideal bir süredir.

3- Diş zaten kaybedileceği için kanal tedavi yaptırmak gereksiz!

Kanal tedavisi yapılan diş, sorunsuz bir şekilde kullanılmaya devam edilebilmektedir. Yalnızca artık sıcak ya da soğuk uyaranlara eskisi gibi tepki veremez. Fakat hiçbir uygulama doğal dişin yerini tutmayacaktır. Bu sebeple kanal tedavisi ile dişinizi kurtarmak mümkün.

4- Kanal tedavisi tek seansta tamamlanmaz!

Kanal tedavisi ile ilgili yanlış bilinenlerden bir başkası kanal tedavisi için diş hekimine birden fazla kez gitmek gerektiğidir. Kanal tedavisi genellikle tek seansta maksimum 1 saatlik uygulama ile yapılabilmektedir. Fakat ileri derecede enfeksiyon yaşanan ve dişin canlılığını yitirdiği durumlarda seans sayısı duruma bağlı olarak değişebilmektedir. Dişin canlılığını kaybetmek istemiyor ve tek seansta kanal tedavisini yaptırabilmek istiyorsanız muayene olmayı ertelememelisiniz. 

5- Kanal tedavisi ağrıyan her dişe yapılmak zorundadır!

Kanal tedavisi ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan biri her ağrı yapan dişe kanal tedavisi yapıldığı görüşüdür. Bilinenin aksine kanal tedavisi ağrı yapan her dişe uygulanmaz. Hatta çürük görülen her dişe de kanal tedavisi yapılmaz. Diş hekimi, yapacağı muayene sonucu kanal tedavisi gerekip gerekmeyeceği ile ilgili hastayı bilgilendirir. Bazı durumlarda çürükler dolguyla tedavi edilebilmektedir. 

6- Kanal tedavisi yapılan dişin ömrü kısalır!

Kanal tedavisi yapılan dişin ömrü kısalmak yerine diş çekilmekten kurtarılmış olur. Aksi takdirde müdahale edilmedikçe çürük daha fazla ilerleyerek enfeksiyona yol açarak dişin çekilmesine sebep olacaktır. Kanal tedavisi ne kadar erken yapılırsa diş çürükten arındırılıp ağızda fonksiyonunu korumaya devam edecektir.

7- Kanal tedavisi sonrası şiddetli ağrı yaşanır!

Kanal tedavisi ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bir diğeri kanal tedavisi sonrası hastanın çok fazla ağrı hissetmesiyle ilgilidir. Bu görüş doğru değildir. Müdahale sonrası ağızdaki yaranın iyileşme sürecinde ağrı yapması oldukça normaldir. Fakat bu ağrı dayanılmayacak şiddette değildir. Diş hekiminin vereceği ilaçlarla ağrı zamanla sonlanacaktır.

8- Kanal tedavisi sürecinde antibiyotik kullanımı şarttır!

Kanal tedavisi ile ilgili yanlış bilinenlerden biri antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotik kullanımı hastanın dişinin canlı durumda olup olmadığına göre değişir. Ayrıca hastanın kalp problemi, bağışıklık sistemi yetersizliği gibi rahatsızlıkları varsa antibiyotik kullanımı gerekli olabilmektedir. Kanal tedavisi sırasında antibiyotik kullanılmasına gerek olup olmadığına diş hekimi karar vermektedir.

9- Kanal tedavisi gören diş tekrar iltihaplanabilir!

Kanal tedavisi doğru bir şekilde yapıldığında başarı oranı yüzde 95’tir. Dolayısıyla kanal tedavisi ile ilgili yanlış bilinenlerden biri de kanal tedavisi gören dişin tekrar iltihaplanacağı görüşüdür. Kanal tedavisi doğru bir şekilde yapıldıysa ve hasta ağız ve diş bakımına gereken özeni gösterirse dişte tekrar iltihaplanma görülmeyecektir.

10- Kanal tedavisi başarısız olursa diş çekilir!

Kanal tedavisi tekrarlanabilir bir işlemdir. Yani kanal tedavisinin başarısız uygulanması durumunda dolgu boşaltılarak yeniden kanal tedavisine başlanabilmektedir.

[widget-87]

Doğal Dişlerinizi Çürük ve İltihaplanmalardan Kanal Tedavisi İle Kurtarabilirsiniz!

Kanal tedavisi, halk arasında bilindiği gibi ağrılı ve acılı bir işlem değildir. Aksine muayene olmayı erteledikçe çürüğün giderek yayılmasına ve dişin enfeksiyon kapmasına sebebiyet verebilirsiniz. Bunun sonucunda da maalesef dişinizi çektirmeniz gerekebilir. 

Kanal tedavisi ile ilgili en doğru bilgiyi yapacağı muayene sonucu size diş hekiminiz verecektir. Diş çürüğü ve diş ağrısı problemi yaşıyorsanız en kısa zamanda diş hekiminizden randevu almanızı öneririz.

[widget-133]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173