Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yirmilik Diş Ağrısına Ne iyi Gelir?

Yirmi Yaş Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Yirmilik diş, ağızda yer alan üçüncü azı dişidir. Yirmi yaş dişi kişiden kişiye göre değişerek 17-25 yaş arasında çıkmaya başlayabilir. Yirmilik diş damağı zorlayarak çıkmaya çalıştığı için ağrıya sebep olur. Ağrının şiddeti diş yapısına göre değişecektir. Dişlerin sıkışmasına neden olarak çıkan yirmilik diş ağrısı çok daha şiddetli bir şekilde hissedilecektir.

Yirmilik diş ağrısına ne iyi gelir, yirmi yaş diş ağrısı nasıl geçer diye soruyorsanız yanıtları yazımızda bulabilirsiniz.

Yirmilik Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler Neler?

Yirmilik diş ağrısı; dişin çıkacağı bölgede, çenede ve yanakta hissedilebilir. Şiddetli yirmi yaş diş ağrısı kulak ve baş ağrılarına bile sebep olabilir. Peki yirmilik diş ağrısına ne iyi gelir? Yirmi yaş diş ağrınız için önereceğimiz tavsiyeler şöyle:

  • Yirmi yaş diş ağrısı yüzünden dişlerinizi fırçalamaktan kaçınmayın. Özellikle yemeklerden sonra ağzınızda artık kalması yirmilik diş ağrınızı daha fazla arttırabilir. Bu sebeple dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin.
  • Yirmilik diş ağrısına iyi gelen şeylerden biri yüksek yastık kullanmak olacaktır. Özellikle yirmilik diş ağrısı baş ağrısı ya da kulak ağrısı yapıyorsa yüksek yastıkta uyumanız biraz da olsa iyi gelecektir.
  • Ağrıyan bölgeye buz uygulamak yirmi yaş diş ağrısı nasıl geçer sorusuna verilecek yanıtlardan biridir. Yirmilik diş ağrısı yanakta ve çenede şişmelere sebep olabilir. Buz kullanmak bu şişlikleri indirmeye de yarayacaktır.
  • Yirmilik diş ağrısına iyi gelen şeylerden bir diğeri ağzınızı sıcak suyla çalkalamaktır. Çok kaynar olmayacak şekilde sıcak suyla ağzınızı çalkalamak yirmilik diş ağrınıza iyi gelecektir.
  • Sarımsak, antibakteriyel olması sebebiyle yirmilik diş ağrısına iyi gelen şeylerden biridir. Sarımsağı ezerek yirmilik dişin üzerinde bekletmeyi deneyebilirsiniz.
  • Çay ağacı yağı, yirmilik diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun bir başka cevabıdır. Çay ağacı yağı doğal olmasıyla yirmilik diş ağrısına iyi gelen şeylerden biridir. Çay ağacı yağını bir pamuğa damlatarak yirmi yaş dişine uygulayabilirsiniz.
  • Karanfil ve karanfil yağı, yirmi yaş diş ağrısı nasıl geçer sorusuna verilebilecek cevaplardır. Karanfilin tamamını çiğnemeden ya da bölmeden dişinizin üstünde uyuşana kadar bekletmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca karanfil yağını bir pamukla ağrıyan dişe uygulamak da yirmilik diş ağrısını hafifletecektir.

Tüm bu önlemlere rağmen yirmi yaş diş ağrısı devam ediyor hatta şiddetleniyorsa mutlaka diş hekiminize başvurmanızı tavsiye ederiz.

[widget-87]

Yirmilik Diş Ağrısı, Kulakta ve Şakaklarda da Hissedilebilir!

Yirmilik dişler, doğru hizalanmadıysa diğer dişlere ve hatta çene kemğine zarar verebilir. Diş yapısına göre bu dişler tamamen çıkabilir ya da yarı gömülü kalabilir. Bazı durumlarda tamamen gömülü olarak da kalabilir. Bu durumlarda yirmilik diş ağrısı daha fazla hissedilecektir. 

Yirmilik diş ağrısı, sadece dişin çıkmaya çalıştığı bölgede değil çenede, kulakta, şakaklarda ve boyunda bile hissedilebilir. Bu durumlarda diş hekimine başvurmanız şarttır. Eğer önlem alınmazsa yirmilik diş çürümeye başlayarak iltihap ve apse oluşmasına sebep olabilir.

[widget-132]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173