Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kanal Tedavisi Ağrılı Bir Uygulama mıdır?

Kanal Tedavisi Korkusu, Dişinizi Kaybetmenize Neden Olabilir!

Kanal tedavisi çürümüş dişleri onararak diş kaybı yaşanmasını engelleyen tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi ile dişteki çürüğe müdahale edilir. Çürüğün yayılması ve dişin enfeksiyon kapması engellenir. Diş çürüğüne zamanında müdahale edilip kanal tedavisi uygulanmazsa maalesef diş kaybı kaçınılmaz olacaktır.

Kanal tedavisi; diş çürüğünün ağrı, enfeksiyon ve apse yapmasına engel olmaktadır. Doğal dişlerinizi çürüklerden kurtarmanız kanal tedavisi ile mümkündür. Fakat halk arasında kanal tedavisi ile ilgili yayılan yanlış görüşler birçok hastanın tedavisini ertelemesine ve diş kaybına yol açmaktadır. Peki gerçekten kanal tedavisi ağrı yapar mı, kanal tedavisi ağrılı bir işlem mi? Merak ediyorsanız yazımıza mutlaka göz atmalısınız. 

Kanal Tedavisi Sırasında Hasta Ağrı ya da Acı Hissetmez!

Kanal tedavisi zor bir işlem değildir. Kanal tedavisine başlanmadan önce diş dokusu anestezi ile uyuşturulmaktadır. Uyuşukluk sayesinde hastanın işlem sırasında acı ya da ağrı hissetmesi mümkün değildir. Dolayısıyla kanal tedavisi ağrılı bir işlem mi sorusunun cevabı değildir olacaktır. 

Kanal tedavisi sonrası anestezinin etkisinin geçmesiyle hastanın ağrı hissetmesi beklenen bir durumdur. Müdahale sonrası ağızdaki yaranın iyileşme sürecinde ağrı yapması oldukça normaldir. Fakat bu ağrı dayanılmayacak şiddette değildir. Tedavi sonrası birkaç gün boyunca dokuda hassasiyet olabilir. Diş hekiminin vereceği ilaçlarla ağrı ve hassasiyet zamanla sonlanacaktır. Önemli olan kanal tedavisi sonrası diş hekiminizin tavsiyelerine uymak ve verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmaktır. 

Kanal tedavisi sonrası ağrı, çürük oluşmuş iltihaplı dişin yarattığı ağrıdan daha şiddetli değildir. Bu sebeple acı ve ağrı korkusundan dolayı kanal tedavisini ertelemeye kesinlikle değmeyecektir. Çünkü tedaviyi erteledikçe dişin çekilme ihtimalini arttırmış olursunuz.

[widget-87]

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrıyı Dindirmek Hastanın Elinde!

Kanal tedavisi ağrı yapar mı sorusunun cevabı hastadan hastaya değişkenlik gösterecektir. Kanal tedavisi sonrası ağrının şiddeti, hem hastanın bünyesine hem işlemin durumuna göre değişebilir. Fakat bu ağrının şiddeti ne olursa olsun azaltmak hastanın elindedir. Doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli kullanarak ve tedavi sonrası dikkat edilmesi gerekenlere özen göstererek ağrıyı en kısa sürede dindirebilirsiniz.

Kanal tedavisi sonrası ağrı hissini en aza düşürmek için anestezinin etkisi geçene kadar hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. Uyuşukluk sebebiyle dilinizi ya da dudağınızı farkında olmadan ısırabilirsiniz. Bu da uyuşukluk geçtikten sonra ağrı yaratabilir. İyileşme sürecinde sert yiyeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca kanal tedavisi sonrası ağrıyı minimuma düşürmek için işlem yapılan tarafta çiğneme yapmamaya özen göstermelisiniz.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı, Enfeksiyon Sebebiyle Yaşadığınız Ağrıdan Çok Daha Hafiftir!

Kanal tedavisi ile doğal dişi çekilmekten kurtarıp ağız içindeki fonksiyonunu korumasını sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde müdahale edilmedikçe çürük daha fazla ilerleyerek enfeksiyona yol açarak daha fazla ağrı hissetmenize sebep olacaktır. Kanal tedavisi ağrı korkusu sebebiyle tedavinizi erteledikçe hem daha fazla ağrı yaşayabilir hem dişinizi çektirmek zorunda kalabilirsiniz. Kanal tedavisi ne kadar erken yapılırsa diş çürükten arındırılıp ağız içinde işlevini devam ettirebilecektir. 

Eğer çürük, ağrı, diş etinde şişlik gibi belirtileriniz varsa bu şikayetleriniz çoğalmadan bir an önce bir diş hekiminden randevu almanızı öneririz. Ne kadar erken muayene olursanız hem şikayetlerinizi dindirebilir hem de dişinizi çektirmekten kurtulabilirsiniz. Kanal tedavisi sonrası yaşayacağınız ağrının, enfeksiyon sebebiyle yaşadığınız ağrıdan çok daha düşük şiddetli olduğunu unutmamalısınız.

[widget-133]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173