Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ağız Kokusunu Önlemek İçin 5 Pratik Yöntem

Ağız Kokusu Çözülebilir Ağız Sağlığı Problemidir!

Ağız kokusu birçok insanın yaşamaktan korktuğu bir durumdur. Kişinin sosyal yaşantısını bile etkileyebilen ağız kokusu problemi, kişide özgüven eksikliğine yol açabilmektedir.

Ağız kokusu büyük oranda ağız hijyeninin doğru bir şekilde sağlanıp sağlanmadığı ile ilgilidir. Fakat bazı ağız ve diş problemleri de ağız kokusuna sebep olmaktadır. Bunu anlayabilmek için düzenli olarak diş hekiminize muayene olmalısınız. Ağız kokusu diş problemlerine bağlı olarak ortaya çıkmıyorsa çözülebilir bir problemdir. Ağız kokusu nasıl giderilir, ağız kokusunu önlemenin yolları nelerdir merak ediyorsanız birlikte inceleyelim.

  1. Ağız kokusunu önlemenin yollarından ilki dişleri düzenli bir şekilde fırçalamaktır. Ağız kokusu nasıl giderilir diyorsanız öncelikle ağız ve diş bakımınıza gereken özeni göstermelisiniz. Dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalamamak ağzınızda yemek artıkları kalmasına ve ağız kokusu oluşmasına yol açacaktır. Bu sebeple dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı, diş ipi kullanmalısınız. Ayrıca ağız kokusunu önlemek için ağız gargaralarından da faydalanabilirsiniz. Bu sayede hem ağız kokusunu gidermiş hem de diş sağlığınızı korumuş olursunuz. 
  2. Dili temizlemek, ağız kokusu nasıl giderilir sorusunun önemli cevaplarından biridir. Ağız temizliği sırasında dili temizlemek genellikle atlanan bir aşamadır. Halbuki ağız kokusu için çözüm arıyorsanız dilinizi temizlemeyi ya da dil sıyırmayı unutmamalısınız. Besinler farkında olmasanız da dil arkasında birikebilmektedir. Bu sebeple dişlerinizi fırçalarken dilinizi de temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Dil temizliği yapmak, ağız kokusunu önlemenin yollarından biridir. 
  3. Ağız kokusunu önlemek, düzenli ve sağlıklı beslenmeye bağlıdır. Ağız kokusu nasıl giderilir diyorsanız aç kalmamaya dikkat edin. Ana ve ara öğünlerinizi atlamayın. Çok fazla şekerli gıda ve karbonhidrat tüketimi de bakteri oluşumuna sebep olarak ağız kokusuna yol açabilmektedir. Lif açısından zengin, meyve, sebze, protein ağırlıklı beslenmek ağız kokusu için çözüm olacaktır. 
  4. Ağız kokusunu önlemenin yollarından bir diğeri, yeteri kadar su tüketmektir. Su, tükürük üretimini arttırır ve bu sayede bakteri oluşumunu engeller. Yeteri kadar su tüketmemek ağız kuruluğuna ve ağız kokusuna neden olabilmektedir. Bu sebeple günde en az 8 bardak su tüketmeye dikkat etmelisiniz. Yeterli su tüketimi, ağız kokusu için çözüm arayanların uygulayabileceği en pratik yoldur.
  5. Tarçın ve yoğurt, ağız kokusu nasıl giderilir sorusunun cevapları olacaktır. Tarçın antiseptik özelliği sayesinde ağız kokusu için çözüm yollarından biridir. Ayrıca lif açısından zengin olması bakteri oluşumunu da engellemektedir. Tarçını su içinde bekleterek gargara yapabilir ya da tarçın çubuğunu direkt olarak çiğneyebilirsiniz. Ağız kokusunu önlemenin yollarından bir diğeri yoğurt tüketmektir. Yoğurt, probiyotik açısından oldukça zengin bir besindir. İçerdiği probiyotikler sayesinde ağızda bakteri ve asit oluşumunu engeller. Ağız kokusunu önlemek için etkili yollardan biri günde bir kase yoğurt tüketmektir.

[widget-87]

Ağız Kokusunu Önlemek İçin Ağız ve Diş Bakımınızı Aksatmayın!

Ağız kokusu, kimsenin yaşamak istemediği ağız sağlığı sorunudur. Ağız kokusunu önlemek mümkündür. Önemli olan kişinin ağız bakımına yeteri kadar özen göstermesi, sağlıklı beslenmesi ve yeteri kadar su tüketmesidir. 

Bazı durumlarda ağız kokusu, ağız ve diş problemlerine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda hasta ne kadar ağız kokusu için çözüm yollarına başvursa da maalesef başarılı olamayacaktır. Ancak ağız içindeki problem tedavi edilerek ağız kokusu giderilebilir. Diş hekimine düzenli olarak muayene olmak, ağız kokusunu önlemek için çok önemlidir. 

[widget-142]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173