Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kanal İçi Post Uygulaması Yapılışı

Daha Güçlü Dişler İçin Son Teknoloji Uygulamalar

Kanal içi post uygulaması, kanal tedavisi sonrası kökün içerisine yerleştirilen ince bir çubuk vasıtası ile hem kökten hem dişin üst kısmından destek alan ve dişin dayanıklılığını artıran bir yöntemdir. Dolgu ya da kaplama öncesinde aşırı madde kaybı olan dişlere post uygulaması yapılmaktadır. Aynı zamanda madde kaybı fazla olan dişleri güçlendirmek için zirkonyum gibi tam seramik porselenler yapılmadan önce kanal içi post uygulaması kullanılır.

Kanal tedavisinin son yıllarda geliştirilen yöntemleriyle birlikte aşırı madde kaybı olan dişlerde kanal tedavisi uygulanması sonrasında kökün içine yerleştirilen “post-core” dediğimiz bu uygulamalar sayesinde tedavinin etkinliği de arttırılmaktadır. Kanal içi post uygulaması sayesinde dişlere estetik ve fonksiyonel görünümleri geri kazandırılmaktadır.

 

Kanal Tedavisi Sonrası Post Uygulanışı

Kanal içine post, kuron kısmı fazla harap olmuş dişlerde restorasyonun tutuculuğunu ve sağlamlığını temin edebilmek için yapılmaktadır. Diş kökünden destek alınarak uygulanan kanal tedavisi sonrası post, 15-20 dakika içerisinde bitirilebilmekte ve estetik özelliği ve direnci yüksek "post-core"lar yapılabilmektedir.

Kanal içi post uygulaması yapılışı sırasında hazırlanan ve kök kanalına yerleştirilen postlar, kendi kendine sertleşebilen dual cure ile yapıştırılır, sonrasında üzerine direkt ışınlı dolgu yapılır veya yine ışınlı dolgu restorasyonu yapılarak kaplama (kron) için uygun alt yapı hazırlanır. Doğru ekipmanlarla uzman ellerde yapıldığında başarılı sonuçlar vermektedir.

Önceki yıllarda kanal içi post uygulaması için metal alaşımlar kullanılarak laboratuvar ortamında hazırlanan bu destekleyici postlar için hem ölçü almak hem de 2.kez deneme yapmak gerekirdi. Gelişen teknolojiyle beraber bu durum bahsettiğimiz gibi ortadan kalktı. Bu nedenle kısa sürede kanal tedavisi sonrası post uygulaması tamamlanabilmektedir. Post core uygulaması kanal tedavili dişlere uygulandığı için anezteziye gerek yoktur ve tedavi sonrası ağrı hissedilmez.

[widget-87]

Kanal İçi Post Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

Kanal içi post uygulaması olarak adlandırılan fiber çubukların dişleri güçlendirmesi işlemi; diş kökünde kırık, iltihap ve kist varsa, diş kökü kısa, eğri ve aşırı inceyse,  köklerde tıkanıklık var ve kanal tedavisi kök ucuna kadar yapılamıyorsa dişi destekleyen kemik dokusunda sorun var ve kemik yıkımı fazla ise uygulanmamaktadır.

Kanal içi post uygulaması yapılışı diş hekiminizin inisiyatifi dahilinde uygulanacaktır. Kanal tedavisi sonrası post, dişlerinizi güçlendirmek için yapılmaktadır. Bu nedenle yararlı bir işlemdir. Post core uygulaması kimlere yapılmaz ya da kanal içi post uygulaması yapılmasını gerektiren durumlar nelerdir öğrenmek için diş hekiminize ulaşabilirsiniz.

[widget-133]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173