Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

Diş Renginde Dolgularla İstediğiniz Estetik Görünüme Kavuşun!

Kompozit dolgu nasıl yapılır sorunuzu yanıtlamadan önce kompozit dolgunun ne olduğundan bahsedelim. Son yıllarda diş hekimleri tarafından sıkılıkla kullanılan kompozit dolgu, silikon dioksit parçacıkları olan bir plastik karışımdır. Diş renginde olduğu için beyaz dolgu olarak da tanımlanır. Zamanla çürüyen, kırılan ya da deformasyona uğrayan dişleri onarmak için yapılan kompozit dolgu, estetik kaygıları ortadan kaldıran ve dayanıklı dolgulardır.

Kompozit dolgu hangi durumlarda kullanılır?

Diş boşluklarının kapatılması ve dişlerin sağlamlaştırılmasını da sağlayan kompozit dolgular, çürümüş, kırılmış ve aşınmış dişlerde dolgu malzemesi olarak, renkleşmiş dişlerin görünümünü düzeltmek, dişler arasındaki boşlukları kapatmak, dişlerin şeklini ve rengini değiştirmek, gülüş tasarımı yapmak için kullanılır.

Kompozit dolgu nasıl yapılır, kompozit dolgu fiyatları ve avantajları nelerdir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

 

Kompozit Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kompozit dolgu tek seansta uygulama rahatlığı veren bir dolgu türüdür. Kompozit dolgu nasıl yapılır; ilk olarak hastanın diş rengi belirlenir. Dolgunun yapılacağı yerdeki çürükler ve dokular temizlenerek pürüzsüzleştirme işlemi yapılır. Kompozit dolgu, hazırlanmış kavitelere tabaka tabaka yerleştirilir ve şekilleri verilir. Işın cihazı ile dolgular sertleştirildikten sonra gerekli kontroller ve düzeltmeler yapılır. Hasta normal hayatına aynı gün içinde dönebilir ve dişini kullanabilir.

Kompozit dolgu tedavisinin avantajları

Estetik kompozit dolgu tedavisi ile dişlerdeki kırıklar, boşluklar ve çürükler giderilerek hastaya istediği sağlıklı ve estetik gülüş kazandırılır. Genellikle ön diş kompozit dolgu en çok tercih edilen uygulamalardandır. Siyah dolgulardan daha estetik olan kompozit dolgu avantajları:

  • Tek seansta uygulanarak zaman kayıplarının önüne geçer.
  • Kompozit diş kaplama tedavisinde geniş renk skalası olduğu için her diş rengine uyumlu dolgu yapılabilir.
  • Kompozit dolgu tedavisi hem ön dişlere hem de arka dişlere yapılmaktadır.
  • Kompozit dolgu diş dokularını destekleyerek kırılmaları ve sıcaklık geçirgenliğini engeller.
  • Estetik kompozit dolgu işlemi sonrası dişler hemen kullanılabilir.
  • Kompozit dolgu yapılan dişlerin temizlenmesi daha kolaydır.

Kompozit dolgu uygulaması diş kayıplarının önüne geçerek sağlıklı diş görünümünü sunmaktadır. Doğal diş rengine göre yapıldığı için varlığı anlaşılmamaktadır.

[widget-87]

Kompozit Dolgunun Ömrü Ne Kadardır?

Kompozit diş kaplama ve dolgularının ömrü hastaya bağlıdır. Eğer kompozit dolgu tedavisi sonrası dişlere gereken bakım ve özen gösterilirse dolgunun kullanım süresi uzar. Diş dolgusu yapılan dişlerin daha kolay çürüyebileceği göz önünde bulundurularak ağız hijyenine dikkat edilmesi gerekir.

Estetik kompozit dolgu tedavisi yapılırken hekimin tekniği ve kullandığı dolgu malzemesi, ekipmanları ve dişlerin genel sağlık durumu da kompozit dolgunun ömrünü belirlemektedir.

Kompozit dolgu pahalı bir uygulama mıdır?

Kompozit dolgu fiyatları; diş hekiminin kullandığı dolgu malzemesinin kalitesine, uygulama yapılacak diş sayısına, seans süresine ve sayısına, hastanın olan ekstra tedavi uygulamalarına göre değişecektir. Kompozit dolgu fiyatları ve kompozit diş kaplama hakkında detaylı bilgilendirmeyi hekiminiz yapacaktır.

[widget-134]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173