Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Amalgam Dolgu Nasıl Yapılır?

Siyah Dolgu Uygulanışı - Amalgam Dolgu Nasıl Yapılır?

Son yıllarda gelişen dolgu teknolojisi ile birlikte yerini porselen ve kompozit dolgulara bırakan amalgam dolgu, siyah dolgu olarak da bilinen en eski ve klasik dolgudur. Kalay ve bakır alaşımının, cıva ile karıştırılmasından elde edilen amalgam dolgular, en uzun ömürlü ve dayanıklı dolgu türü olması nedeniyle tercih edilmektedir. Amalgam dolgu aynı zamanda ekonomiktir ve en kısa sürede uygulanan dolgu türüdür.

Amalgam dolgu hangi durumlarda kullanılır?

Estetik kaygısı yüksek olan hastalar tarafından tercih edilmeyen amalgam dolgu; çürümüş, kırılmış ve aşınmış dişlerde dolgu malzemesi olarak, kaybedilen dişlerin yerini alması için, dişler arasındaki boşlukları kapatmak için, dişlerin şeklini değiştirmek için, hızlı çözüm sunmak için kullanılır.

Amalgam dolgu nasıl yapılır ve siyah dolgu ne kadar süre dayanır diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

 

Amalgam Dolgu Nasıl Yapılır? Siyah Dolgu Kullanışlı mı?

Amalgam dolgu nedir sorunuzu yanıtladıktan sonra amalgam dolgu nasıl yapılır sorunuza gelebiliriz. Amalgam dolgu son yıllarda tercih edilmese de halen ekonomik ve hızlı çözüm olduğu için kullanılmaktadır. Amalgam diş dolgusu uygulanırken ilk olarak hastanın dişlerinin ölçüsü alınır ve var olan sorunlar giderilir. Sonrasında pürüzsüzleştirme yapıldıktan sonra amalgam dolgu dişe yapıştırılarak son şeklini alır. Ortalama yarım saat süren amalgam dolgu işlemi süresi, dolgu yapılacak diş sayısına göre değişecektir. Aşınma oranı yüksek ve daha çok çiğneme yapılan dişler için kullanılan amalgam dolgular güçlü ve kullanışlıdır.

Amalgam dolgu tedavisinin avantajları

Yeni dolgu teknolojisine nazaran çürükler ve kırıkların giderilmesi için ilk akla gelen yöntemlerden olan amalgam dolgular, ekonomik ve kullanışlıdır. Amalgam dolgu tedavisinin diğer avantajları şunlardır:

  • Tek seansta tamamlaman amalgam dolgular zaman kayıplarını önler.
  • Dolgu uygulamaları arasında en ekonomik seçenektir.
  • Amalgam dolgu tedavisi arka dişlere kolaylıkla uygulanabilmektedir.
  • Amalgam dolgular aşınması muhtemel arka dişlerde rahatlıkla kullanılabilir.
  • Dayanıklılığı en yüksek diş dolgularındandır.
  • Amalgam dolgu yapımı ve yapıştırılması sonrasında cilalama ve temizleme işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir.

Uzun ömürlü olan amalgam dolgular diş hekimlerinin hastalarına en çok önerdiği uygulamalardandır. Siyah dolgu hem dayanıklılığı hem de ekonomikliğiyle tercih edilmektedir.

[widget-87]

Amalgam Dolgu İle Porselen Dolgu Arasında Ne Fark Vardır?

Amalgam dolgu, siyah renkte olduğu için estetik kaygıları olanlar için önerilmemektedir. Porselen dolgular ise diş renginde olduğu için doğal dururlar. Ancak amalgam dolgular daha güçlü oldukları için çiğneme fonksiyonu açısından daha fazla avantaj sağlamaktadır. Amalgam dolgular sertleşirken genişler ancak porselen dolgular dişe herhangi bir zarar vermezler.

Aynı zamanda porselen dolgularda renk değişimi olmaz ve yıllarca kullanılırlar. Her hasta için uygun olacak tedavi yöntemini diş hekimi belirleyecektir. Amalgam dolgu ömrü porselenlere göre daha yüz güldürücüdür.

Diş hekimleri amalgamı niçin tercih ederler?

Amalgam dolgu uygulaması uzun yıllar kullanılabilir olması ve ucuz olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Diğer dolgu maddelerine oranla çok daha kısa zamanda ve kolay uygulanabilirler. Güvenilir bir madde oldukları için diş hekimlerinin tavsiye ettiği dolgu türlerindendir. Amalgam dolgu nasıl yapılır ve amalgam dolgu kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için diş hekimlerimize ulaşabilirsiniz. Siyah dolgu yaptırarak siz de ekonomik ve kullanışlı dolgular yaptırabilirsiniz. 

[widget-134]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173