Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Total Diş Protezleri - Kimler Kullanabilir?

Hangi Hastalar Total Protez İçin Uygundur?

Total diş protezleri çürük, travma, kemik erimesi gibi sebeplerle tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda alt ve üst çeneye dokudan destek alarak uygulanan hareketli protezlerdir. Dudak ve yanak dolgunluğu protez ile sağlanarak yüzün daha genç bir görünüm almasına da imkan veren total diş protezi, takıp çıkarılan protezler olduğu için kullanım sırasında kişiyi zorlayabilir.

Protez konforu ve çiğneme etkinliği daha düşük olan total protez diş dizimi, ilk takıldığında ağız içinde yaralara neden olabilir ancak bir süre sonra kişinin kendi dişleriymiş gibi işlev görür. Tam diş protezleri, ortalama 5 seansta hazırlanır. Bu 5 seans için ortalama 2 hafta yeterlidir.

Total diş protezi nedir, total diş protezi kimler kullanabilir, total protez fiyatları ne kadardır, sorularınızın cevabı için yazımızı okumaya devam edin. 

 

Total (Tam Diş) Protezi Hangi Durumlarda Nasıl Kullanılır?

Total diş protezi nedir sorunuza yanıt verdiğimize göre total diş protezi kimler kullanabilir sorunuza geçelim. 

Tam diş protezleri; kişinin ağzında hiç dişi olmaması, ağız içine alacağı yabancı maddelere karşı alerjisinin olmaması, çene radyolojisi sonucunda çene kemiğinin protez standart ölçülerine uygun olması, çene kemiğinde aşırı erime veya deformasyon olmaması durumunda kullanılabilir. Total diş protezi kimler kullanabilir dediğimizde bu standartlara uygun olmayan hastalar için diğer protez alternatifleri değerlendirilir. 

Total diş protezleri uygulanırken hastanın çene-yüz röntgeni çekilir. Röntgenin ardından uygulanacak protez türü belirlenerek hastanın ağzından ölçü alınır. Alınan ölçüye ve hasta beklentilerine göre dişin renk tonu ve total protez diş dizimi boyutu belirlenir. Bilgiler diş protez laboratuvarına gönderilir. Total diş protezleri hazırlanır ve prova için hekime gönderilir. Ardından hasta üzerinde denenen total diş protezlerinde gerek görülmesi halinde düzenlemeler belirtilir. Son düzenlemeden sonra total protez diş dizimi tamamlanır.

Total diş protezleri hazırlanan hastalar aynı gün rahatlıkla yeni dişlerini kullanabilir. Total diş protezi dayanıklı ve estetik yapısıyla oldukça kullanışlıdır. Total diş protezi kim kullanabilir diyorsanız mutlaka diş hekimlerimize danışmalısınız. 

[widget-87]

Tam Diş Protezleri ile Yemek ve Bakım

Tam diş protezleri ya da total diş protezleri çenedeki kemik miktarına bağlı olarak daha rahat kullanılır. Tam protez ilk kullanıldığında yanak ve dudak kasları alışana kadar zorluk yaşanabilir sonrasında ise rahatça ısırma, kesme ve öğütme fonksiyonları kullanılabilir. Eğer kemik miktarı yeterli değilse yemek yerken protez hareket edebilir. Bu durumda total diş protezleri için özel yapıştırıcılar kullanılabilir.

Total diş protezleri temizliği ise akan su altında sabun ve fırça yardımıyla yapılır. Total diş protezi temizliği için diş macunu kullanılmaz. Özel protez fırçaları olduğu gibi normal diş fırçalarıyla da tam protez temizliği yapılabilir. Total diş protezleri hiçbir şekilde kaynar su ile temizlenmemelidir. Gece yatarken total diş protezi ağızdan çıkarılmalı ve özel bir kap içerisinde muhafaza edilmelidir.

Total diş protezi nedir ve total diş protezi nasıl uygulanır, total diş protezi kimler kullanabilir ya da total protez fiyatları neye göre değişir sorularınıza daha sağlıklı yanıt almak istiyorsanız diş hekimlerimizden randevu alabilirsiniz…

[widget-136]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173