Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Parsiyel Diş Protezleri Ne İşe Yarar?

Parsiyel Diş Protezleri Nasıl ve Kimlere Uygulanır?

Parsiyel diş protezleri, sabit protez uygulamasının yapılamayacağı, eksik dişlerin fazla olduğu ya da ağızda kalan dişlerin diğer protez tedavilerini kaldıramayacağı durumlarda uygulanır. Dayanak alınan dişler üzerine kroşeler (kanca) konularak yapılır. Diş – doku destekli protezler olarak adlandırılır. Protezdeki kuvvet, dişlere ve dokuya dağıtılır.

Gerektiğinde hasta tarafından çıkarılarak gerekli bakımı yapıldıktan sonra kolayca yeniden takılabilen parsiyel protezler, diğer diş protezlerinde olduğu gibi yaklaşık 5 seansta tamamlanır. Öncelikli olarak dişlerden ölçü alınır ve laboratuvar ortamında hazırlanan dişlerin hastaya takılmasıyla işlem tamamlanır.

Parsiyel diş protezleri nasıl yapılır, parsiyel protezler ne işe yarar ya da parsiyel protez fiyatları neye göre değişir öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

Parsiyel Diş Protezlerinin Avantajları ve Dezavantajları

Parsiyel diş protezi avantajları hem hekim hem de hasta için dikkat çekicidir. Parsiyel diş protezleri kullanılırken esnek bir tedavi süreci vardır. 

Parsiyel diş protezleri sayesinde sadece dişler değil aynı zamanda kemik erimesine bağlı olarak miktarı azalan destek dokular da tamamlanır. Hatta yaş ile birlikte görülen dudak ve yanak bölgelerindeki kırışıklıklar da parsiyel diş protezi tedavisi ile büyük ölçüde giderilebilir. Estetik diş görünümü ve doğal bir gülüş de kazandırmaktadır.

Parsiyel protezler bazı hastalarda destek dişler üzerine yerleştirildiğinde ön dişlerde estetiği olumsuz yönde etkilemekte ve ayrıca plak oluşumuna neden olmaktadır. Dişlerde aşınmalar ve diş eti hassasiyeti ile uygun olmayan kuvvetin dişlere verilmesi gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Parsiyel diş protezileri uzman diş hekimi kontrolünde kişiye uygunluğuna karar verilmeli ve uygun olmayan hastalar için tercih edilmemelidir.

[widget-87]

Parsiyel Diş Protezlerin Kullanımı ve Bakımı

Parsiyel diş protezleri kullanılırken çiğneme etkinliği için sabit protezlerin konforu beklenmemelidir. Parsiyel protez uygulamasında kullanılan metallere alışmak zaman alsa da kısa bir süre sonra kendi dişinizmiş hissi verecektir.

Parsiyel diş protezlerin tutuculuğu oldukça yüksektir ve kesme, ısırma, koparma, öğütme gibi diş işlevlerini rahatlıkla gerçekleştirir. Kancalı diş protezlerin kancaları protezi yerinden çıkarmayı önlemektedir. Bu sayede yemeğinizi yerken hareket etmez.

Parsiyel diş protezleri, ağız hijyeninin doğru şekilde sağlanmasıyla uzun zaman kullanılabilir. Ancak güçsüzleşme veya osteoporoz(kemik erimesi) sorunlarında protezde bollaşma ve oynama görülebilir. Destek alınan dişlerin kaybı da kullanımda sorun yaratabilir. Ancak genel olarak bakıldığında parsiyel protezler, dişlerini kaybeden kişiler için ideal çözümlerden biridir. Parsiyel protez çeşitleri ve parsiyel protez fiyatları hakkında sağlıklı bilgi almak ve size özel diş tasarımı için diş hekimlerimize ulaşabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173