Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Diş Hassasiyeti Neden Olur?

Diş Hassasiyeti Nedir ve Neden Olur? Diş Hassasiyeti Nedenleri

Diş hassasiyeti diş veya diş kökünün hassasiyetini kapsayan genel bir tanıdır. Diş hassasiyeti halk arasında diş kamaşması olarak da bilinmektedir. Diş hassasiyeti neden olur sorusuna verilecek birden fazla cevap mevcuttur. Soğuk – sıcak, tatlı – ekşi yiyecek ve içecekler veya soğuk hava şartlarının dişlerinizde sızı oluşturması, diş hassasiyetinin göstergesidir.

Günümüzde diş hassasiyeti oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Diş hassasiyeti nedenleri arasında en önemlileri diş eti çekilmesi ve diş minesi aşınmasıdır. Diş hassasiyetleri, dentinin yani dişin yumuşak olan iç kısmının açığa çıkmasıyla başlar. Diş hassasiyeti sebepleri çok sık ve agresif diş fırçalamak, dişlerde çürük olması, ağızda bakteri birikimi, çok sık beyazlatma işlemi yapmak, eski dolguların bakımının yapılmaması, dişlerin kırık olması ve yontulması, diş sıkma alışkanlığının olması da eklenebilir.

Diş hassasiyeti neden olur, diş hassasiyetine ne iyi gelir, gelin yakından bakalım. 

 

Diş Hassasiyetine Ne İyi Gelir?

Diş hassasiyeti nedenleri olarak diş çürükleri, sağlıksız fırçalama, yanlış beslenme gibi nedenlerden bahsettik.

Diş hassasiyeti neden olur sorusuna cevap bulduktan sonra diş hassasiyetine ne iyi gelir sorusunu yanıtlamalıyız. Böylece hastalar, bu hassasiyetlerine iyi gelecek olan yöntemleri uygulayıp yaşam kalitelerini yükseltebilirler. Eğer dişler çok sık ve sert bir şekilde fırçalanıyorsa diş yüzeyinde bulunan diş minesi zamanla yıpranır ve aşınır bu durum da diş hassasiyetinin artmasına neden olur. Diş sızlamasına ne iyi gelir diye soranlara öncelikle dişlerini yumuşak hareketlerle fırçalamaları önerilmektedir.

Diş sızlamasına ne iyi gelir cevaplarını şöyle sıralayabiliriz; asitli içecek ve yiyecekleri çok fazla tüketmemek, dişleri gıcırdatmamaya özen göstermek ve dişleri sıkmamak, dişleri beyazlatma özellikli macunların kullanımını azaltmak, çok fazla diş beyazlatıcı jel veya ürün kullanmamak, dişlerde plak oluşumunu engellemek için ağız bakımını aksatmamak.

Diş hassasiyeti olan hastalara dişlerini yumuşak bir şekilde fırçalamalarının önerilmesi yanında bu hassasiyeti azaltacak olan diş macunlarının kullanılması da önerilmektedir. Diş beyazlatıcı macunların içindeki aşındırıcı maddeler diş minesine doğrudan zarar verdiği için hassasiyete duyarlı diş macunları diş hassasiyeti yaşayan kişiler için daha doğru bir tercih olacaktır. Diş sızlamasına ne iyi gelir sorunuza doktorunuzdan da yanıt alabilirsiniz.

[widget-87]

Diş Hassasiyetiniz Geçmiyorsa Mutlaka Bir Diş Hekimine Danışınız!

Diş hassasiyeti nedenleri arasında diş çürükleri ve dişlerdeki kırıklar da vardır. Bu çürüklerin ve kırıkların tedavisinin geç kalmadan yapılması hem diş hassasiyeti sorununu hem de ileri derecede oluşabilecek sorunları ortadan kaldırır. Eğer dişlerinizde plaklar birikmiş ve bunun sonucunda ağızında diş taşı oluşumu varsa yine doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Sitemizden ulaşacağınız diş hekimlerimizle diş hassasiyeti neden olur ve diş hassasiyetine ne iyi gelir sorularınıza cevap bulun ve sorununuzu daha büyük hastalıklara neden olmadan hemen çözün. Sadece diş hassasiyetiniz olduğunda değil, genel ağız sağlığınızı korumak için altı ayda bir mutlaka diş hekimine gitmeyi unutmamalısınız.

[widget-135]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173