Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Diş Eti Çekilmesi Hayatınızı Karartmasın!

Diş Eti Çekilmesini Önlemenin 9 Yolu

Diş eti, dişleri çevreleyen ve dişleri korumakla görevli olan bir dokudur. Diş eti çekilmesi ise diş taşları, iyi yapılmamış köprüler ve genetik yatkınlık nedeniyle gelişen diş hastalıkları arasındadır. Diş kemiğinin derinlere doğru erimesi ve diş etinin de onu takip etmesiyle birlikte hem görüntüde hem de işlevde sıkıntılara neden olmaktadır.

Erken süreçte müdahale edilen diş eti çekilmelerinde diş taşlarının temizlenmesinin rolü büyüktür. Geç kalınmış müdahalede diş kayıplarına varan sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle hem diş sağlığına dikkat etmek hem de diş eti çekilmesini önlemenin yollarını öğrenmek gerekmektedir. Peki diş eti çekilmesini ne önler? Diş eti çekilmesini önlemek için ne yapmalı? Birlikte öğrenelim…

1. Yeşil Çay

Yeşil çay kullanımı, diş eti çekilmesini önlemek için ne yapmalı diye düşünenler için önereceğimiz ilk yollardan biri. Antioksidan açısından zengin olan yeşil çay, sağlıksız diş etlerinin çekilme problemini en aza indirir. Ayrıca, iltihaplı dişetlerinin tedavisinde de kullanılır. Sağlıklı dişler ve diş etleri için her sabah bir fincan yeşil çay içmek faydalı olacaktır. Diş eti çekilmesini önlemenin yolları olarak yeşil çay tüketebilirsiniz.

2. Susam yağı

Diş eti çekilmesini nasıl önleyebilirim diyenler için bir diğer önerimiz de susam yağı kullanımıdır. Dişlerin çevresinde plak oluşmasını engelleyen susam yağı, çürümesini önlemeye de yardımcı olur. Gargara şeklinde hazırlanan susam yağını dişleri fırçaladıktan sonra günde 1 kez kullanmak uygundur. Diş eti çekilmesini ne önler diyorsanız mutlaka deneyin.

[widget-87]

3. Hindistancevizi yağı

Diş eti çekilmesi tedavisi için ev tipi bir uygulama olan hindistancevizi yağı kullanımı, mikropları ve gıda parçacıklarının dişlerinizin arasına yapışmasını önler ve çürümeyi engellemeye yardımcı olur. Antimikrobiyal özelliklere sahip olan hindistancevizi yağı, dişleri bakterilerden koruyarak diş eti çekilmelerinin önüne geçer. Diş eti çekilmesini önlemenin yolları aslında çok kolaydır.

4. Limon yağı

Diş eti çekilmesi nasıl önlenir listemizin bir diğer öğesi de limon yağı. Antibakteriyel yapısı sayesinde bakteri ve mikropları engelleyen limon yağı sabahın ilk yarısında ağzınızı çalkalamak için kullanılabilir. Ancak diş minesine uzun süre temas ettirilmemelidir. Diş eti çekilmesini önlemenin yolları arasında etkili yöntemlerden biri de budur.

5. Okaliptüs yağı

Diş eti çekilmesine ne iyi gelir diyenlere önerimiz okaliptüs yağı kullanmalarıdır. Diş eti çekilmesine neden olan etkenleri ortadan kaldıran okaliptüs yağı, ağızda bulunan bakterilerin yok edilmesini sağlar. Diş eti çekilmesinin önlemenin yolları olarak okaliptüs yağı denenebilir.

6. Aloe vera

Hem cilde hem sağlığa iyi gelen aloe vera, jel olarak dişlere uygulandığında diş eti iltihaplanmasının önüne geçer ve buna bağlı olarak diş eti çekilmelerini önler. Taze olarak kullanıldığında diş etleri üzerine sürülerek uygulanır. Diş fırçalamanın ardından diş eti dokusunu düzeltmek için de dişlere masaj yapılarak kullanılabilir.

7. Karanfil yağı

Karanfil yağı, diş ağrısını hafifletmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca diş eti çekilmesini önlemenin yolları arasında da yer alır. Bir fincan ılık suda 5-6 damla karanfil yağı bekletilerek diş fırçalama sonrasında gargara amaçlı kullanılabilir. Yumuşak dokuları uyuşturduğu için iltihaplanma sırasında meydana gelen ağrılar için de kullanılabilir.

8. Çay ağacı yağı

Jel, diş macunu ya da oral durulama şeklinde kullanılan çay ağacı yağı, diş eti çekilmesine ne iyi gelir diye merak edenlere önerimizdir. 3 çorba kaşığı suya 2 damla çay ağacı yağı karıştırılarak çay ağacı yağı seyreltilir ve ardından ağızda gezdirilir. Temiz su ile ağız durulanır. Çay ağacı yağını yutmamaya özen göstermek gereklidir. Çay ağacı yağı asla seyreltilmeden kullanılmamalıdır.

8. Zerdeçal

Diş eti çekilmesini önlemenin yolları arasında en etkililerden biri olan zerdeçal, diş etindeki enfeksiyonları yok eder, anti mikrobik ve antiinflamatuar özelliklerinden dolayı zararlı toksinleri ortadan kaldırır. Dişeti çekilmesi için, zerdeçal tozunu (1 çay kaşığı) kurutulmuş neem yaprak tozu (1 çay kaşığı) ile karıştırıp, diş etlerine masaj yapabilir ve günlük olarak üç kez dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Diş eti çekilmesini nasıl önleyebilirim sorunuza son olarak sağlıklı beslenmeniz, bol yeşillik tüketmeniz ve C vitamini almanız önerilerinde bulunarak cevap verebiliriz. Ayrıca A vitamini, B vitamini ve omega-3 yağ asidi de dişlerinizi korumaya yardımcı olacaktır. Sağlıklı beslenerek ve ağız hijyenine dikkat ederek diş eti çekilmelerini önlemek mümkün!

Diş eti çekilmesini önlemenin yolları hakkında bilgi almak, diş eti çekilmesini ne önler sorunuza cevap bulmak için bizi arayın.

[widget-135]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173