Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklar İçin Yer Tutucular - Eksik Dişler İçin Önlem

Çocuk Diş Hekimliğinde Yer Tutucu Tedavisi

Çocuklarda süt dişleri; çürük, enfeksiyon, diş travmaları, diş kökü erimesi, genetik sorunlar, yetersiz anne sütü ile beslenme, parmak-dudak emme, yanlış biberon ve emzik kullanımı gibi nedenlerle düşmekte ya da kaybedilmektedir. Doğal durumlar harici gerçekleşen diş kayıpları erken diş kaybı olarak nitelendirilmektedir ve yerine yer tutucular konulmaktadır. Bu yer tutucular sayesinde diş çapraşıklıklarının önüne geçilerek sonraki dişlerin sağlıklı şekilde büyümesi sağlanıyor.

Her eksik süt dişi için yer tutucu kullanılmalı mıdır?

Çocuklarda yer tutucular genellikle eksik süt dişleri için kullanılır. Ancak muayene sonrasında hangi dişler için yer tutucuya gerek olduğu belirlenmektedir. Çocuğun yaşına, kaybedilen diş sayısına, diş ve kemik gelişimine bağlı olarak sabit veya hareketli yer tutucular önerilebilir.

 

Çocuklarda Yer Tutucular Nasıl Uygulanır?

Erken kaybedilen süt dişleri yerine uygulanan yer tutucu apareyler, ileride olması gereken diş diziliminin sağlanması için önemlidir. Çocuklarda yer tutucu uygulamaları boşalan diş bölgesinde yer tutucunun konumlandırılması şeklindedir. Böylece diğer dişlerin bu bölgeye kaymaları engellenmektedir.

Sabit mi yoksa hareketli apareyler mi?

Yer tutucu apareyler çocuğun ağız yapısına ve diş sağlığına göre özel olarak diş teknisyenleri tarafından yapılmaktadır. Yer tutucu çeşitleri arasından seçim yapılarak yerleştirme işlemine başlanmaktadır. Hareketli yer tutucu en çok tercih edilenlerdendir. Çocuklarda yer tutucu tasarlanırken çocuğun ağzından bir ölçü alınarak laboratuvara gönderilir ve dişlere uygun bir yer tutucu yapılır. Hazırlanan bu yer tutucu dişlere yapıştırılır ve alttan sürekli diş çıkana kadar 6 ayda bir hekim tarafından yer tutucular kontrol edilir.

  • Sabit yer tutucu tek seansta uygulanabilirler.
  • Sabit yer tutucu periodontal sorunlara neden olmazlar.
  • Sabit yer tutucu metal alerjisi oluşturmazlar.
  • Sabit yer tutucu dişe yakındırlar.
  • Hareketli yer tutucu birden çok diş kaybında uygulanabilirler.
  • Hareketli yer tutucu okluzal fonksiyonu ve diş eksikliğini tamamlarlar.
  • Hareketli yer tutucu gece yatarken de uygulanabilirler.

Çocuklar için yer tutucular herhangi bir zarar oluşturmamaktadır. Çiğnemede ya da diş sağlığında herhangi bir soruna neden olmamaktadır.

[widget-87]

Erken Diş Kaybında Yer Tutucu Takılmazsa Karşılaşılacak Problemler

Yer tutucu tedavisi yapılmadığı taktirde ağızda eksilen süt dişlerinden kalan boşluklara diğer komşu dişler kayacağından dişlerde çapraşıklık oluşacaktır. Aynı zamanda çarpık ve yamuk dişler çürümeye elverişli olacak ve temizlenmesi zorlaşacaktır.

Çocuklarda yer tutucu uygulaması tercih edilmediğinde eksik dişler nedeniyle çiğneme fonksiyonu bozulacaktır. İleri yaşlarda ise estetik problemler ve bunun sonucunda psikolojik sorunlar oluşacaktır.

Daha fazla diş kaybına, diş eti rahatsızlıklarına ve ağız kokusuna sebep olacaktır.

Yer tutucular kullanılmadığında ileri yaşlarda daha ciddi ortodonti sorunları meydana gelecektir. Sonuç olarak süt dişlerin kayıpları ciddi bir meseledir ve mutlaka yer tutucular ile telafi edilmelidir. Çocuklarda yer tutucu çeşitleri ve yer tutucu nasıl takılır gibi merak ettiğiniz sorular için doktorunuzdan destek almanız avantajlı olacaktır.

Yer tutucu çeşitleri neler, yer tutucular nasıl takılır, çocuklarda yer tutucular nasıl kullanılır ya da yer tutucu fiyatları neye göre değişir merak ediyorsanız diş hekimlerimize ulaşın.

[widget-137]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173