Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Amputasyon Nedir?

Süt Dişleri İçin Amputasyon Nasıl Yapılır?

Amputasyon, süt dişlerinde fonksiyon devamlılığını sağlamak için uygulanan bir tedavidir. Çürüklerin diş merkezinde bulunan ve dişi besleyen damarlara ve sinirlere ulaştığı olgularda kullanılan amputasyon, çürüğün sebebi olan bakterilerin de uzaklaştırılması açısından önemli bir yöntemdir.

Çocuklarda ağız bakımı aksatıldığından ve şekerli gıdaların tüketimi fazla olduğundan dişlerin çürümesi daha hızlıdır. Bu da sinirlere yayılmasını kolaylaştırır. Diş dokusu canlılığını kaybettiğinde, ağrı ve şişliklerin oluşması normaldir. Böylece fark edilen sorunlar için kanal tedavisi yerine çocuklar için amputasyon uygulanabilir. Süt dişleri için amputasyon nasıl yapılır, amputasyon diş fiyatları neler, yakından bakalım.

 

Amputasyon Uygulanışı ve Etkisi Nasıldır?

Peki amputasyon nasıl yapılır? Amputasyon tedavisi genel olarak süt azı dişlerinde ve 6 yaş dişleri olan daimi birinci büyük azı dişlerinde uygulanır. Süt dişleri için amputasyon, çürük doku ve bundan etkilenen sinir ve damarların uzaklaştırılmasıyla yapılır. Dişin canlılığını koruması amacıyla fonksiyon arttıracak tedavi uygulanır. Çocuklar için amputasyon nasıl yapılır sorusuna cevap verecek olursak öncelikli olarak dişe anestezi uygulanır. Dişlerin uyuşturulmasından sonra herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez.

Amputasyon tedavisi yapılırken dişin ağızda gözüken kron kısmındaki bütün çürük ve sinir dokusu temizlenir. Köklerdeki sinir ve damarlara herhangi bir müdahale yapılmaz. Dişin içerisine özel ilaçlar enjekte edilir ve diş normal dolgu gibi doldurulur. Amputasyon tedavisi süt dişi amputasyon ve normal dişler için amputasyon olmak üzere farklı şekillerde uygulanabilir.

Enfeksiyonun çok ilerlediği durumlarda süt dişinin çekilmesine karar verilebilir. Bu durumlarda yer tutucu yapılması söz konusu olacaktır.

[widget-87]

Amputasyon Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar için süt dişi amputasyon tedavisi yapılmadan önce çürüğün ne kadar ilerlediği ve sinirlerin durumu incelenmelidir. Eğer dişlerin çekilmesi gerekiyorsa panoramik röntgen çekilmelidir. Alttaki daimi dişin gelişimi incelenerek süt diş kökünün daimi dişi ne kadar etkilediği analiz edilmelidir.

Eğer süt dişi amputasyon ya da yer tutucu tedavisi yapılmazsa dişlerin kaybedilmesiyle birlikte boşluğun iki tarafında yer alan dişler çekim boşluğuna doğru eğilebilir veya hareket edebilir. Alttan gelecek olan diş için de gereken yer kaybedilmiş olur. Buna bağlı olarak da dişlerde çapraşıklık ve ortodontik sorunlar meydana gelir. Süt dişleri ve daimi dişlerin sağlığı açısından mutlaka amputasyon yapılmalıdır.

Çocuklarda amputasyon tedavisi ve amputasyon diş fiyatları hakkında bilgi almak için mutlaka hekiminize danışmanız gerekmektedir.

[widget-137]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173