Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fissür Örtücü Nasıl Yapılır?

Fissür Örtücü Uygulaması İle Çocuklarınız Geleceğe Güvenle Gülsün!

Fissür örtücü, diş yüzeyindeki girinti ve oyukların tamamını kapatan bir materyaldir. Çocuklar için koruyucu diş tedavileri arasında yer alan fissür örtücü, azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesi ile örtülmesidir. Bu uygulamada amaç; azı dişlerinin çürüğe elverişli girinti ve oluklarında besin artıklarının birikmesini önlemektir. Fissür örtücü, çocukların diş sağlığını korumak için uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.

Fissür örtücü ne zaman yapılmalıdır?

Fissür örtücü nedir sorunuza yanıt verdikten sonra fissür uygulamasının ne zaman yapılması gerektiğinden de bahsedelim. Bir nevi diş aşısı olarak adlandırılan fissürün 1. azı dişinin tam olarak sürdüğü 6 – 7 yaşlar uygundur.

Fissür uygulaması, özellikle diş hekimi korkusu olan ya da diş hekimi ile ilk defa tanışacak çocuklar için en ideal tedavi yöntemidir. Fissür örtücü nedir, fissür örtücü nasıl yapılır, fissür örtücü yararları ve fissür örtücü zararları hakkında detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edin. 

 

Fissür Örtücü Nasıl Yapılır?

Fissür örtücü nasıl yapılır dediğimizde; fissür örtücü, herhangi bir anesteziye ihtiyaç duyulmadan ağrısız şekilde uygulanır. Tek seansta biten bir uygulama olması da çocuklarda diş hekimi korkusunu bir nebze azaltmaktadır. Diş düşene kadar koruyuculuğunu sürdürmesi de tekrarlanmasını önlemektedir.

Fissür örtücü uzman diş doktoru kontrolünde uygulanmalıdır.

Fissür örtücü nasıl yapılır; ilk olarak dişler özel fırçalar yardımıyla temizlenir. Ardından dişlerin çiğneme yüzeyleri özel solüsyon kullanılarak işleme hazır hale getirilir. Akışkan halinde olan fissür örtücü, çürük oluşumuna sebep olabilecek girinti ve oluklara, özellikle azı dişlerinin girintilerine sürülür ve ışık yardımıyla sertleştirilir. Fissür örtücü zararları olmayan bir uygulamadır. Fissür örtücü yararları;

  • Dişler çürümeden önce fissür örtücü uygulamayla diş yapısı korunur.
  • Diş temizliği çocuklara özel ekipmanlarla yapılır.
  • Fissür örtücü ince, şeffaf veya beyaz renkte sıvı formdadır.
  • Her bir diş için birkaç dakika sürer.
  • İşlem hızlı ve basittir.

Çocuk diş hekimliği uygulamalarından olan fissür örtücü işlemi sonrasında 6 aylık rutin kontroller yapılır. Zamanla fissür örtücü aşınabilir veya tamamen yok olabilir. Bu durumda tekrar uygulama yapılabilir. Fissür örtücü uygulamasında amaç; çocukların 9-10 yaşlarına kadar kolay çürüme özelliği olan azı dişlerini çürükten korumaktır. Fissür örtücü yararları açısından çocuklarınızın ileri yaşlarında rahat etmelerini sağlayacaktır. 

[widget-87]

Fissür Örtücü Zararları Var Mı?

Fissür örtücü zararları olarak herhangi bir sorunu örnekleyemeyiz. Fissür örtücü işlemi, diş çürüklerini önlemede önemli bir koruyucu tedavidir. Çocukların sağlıklı diş gelişimi için uygulanmaktadır. Günlük ağız bakımı ve diş fırçalamaya özen gösterildiği taktirde etkisi daha iyi görülecektir.

Fissür kompozit dediğimiz doğal bir reçine olduğu için herhangi bir zararı yoktur. Normal kompozit dolgularla yapısı birebir aynıdır. Sadece daha akışkan özellikte bir materyaldir. Bu nedenle güvenle kullanılabilir. Fissür örtücü zararları değil yararları çok olan bir uygulamadır.

Ekonomik fissür örtücü fiyatları ile çocuklarınızın dişlerini koruyun!

Fissür örtücü fiyatları, dolgu fiyatlarına göre daha ekonomiktir. Dolayısıyla her bütçeye uygundur. Fissür örtücü fiyatları hakkında bilgi almak için doktorunuza ulaşmanız daha sağlıklı olacaktır.

Fissür örtücü nedir, fissür örtücü nasıl yapılır, fissür örtücü yararları, fissür örtücü zararları ve fissür örtücü fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 

[widget-137]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173