Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklarda Dolgu Uygulamaları

Çocuklar İçin Dolgu Doğru Bir Tercih Mi? Süt Diş Dolgusu

Çocuklarda diş dolgusu, çürük dişler için yapılan en sık uygulamalardan biridir. Genel olarak çürüyen süt dişlerine dolgu yaptırmak önerilirken dişin çekilmesinin şart olduğu durumlarda ise yer tutucu apareyler kullanılmaktadır. Aksi halde kalıcı dişler gelişirken hem sıralamada hem de şeklinde bozukluklar meydana gelir. Çocuklarda dolgu uygulamaları son yıllarda oldukça kolay ve konforlu hale getirilmiştir.

Çocukların aynı zamanda kalıcı dişlerinde de görülen çürüklerin çocuk dolgusu ile tedavisi yapılmaktadır. Şekerli yiyecekler, düzensiz diş fırçalama ve yetersiz beslenme sonucu çürüyen dişler için uygulanan tedaviler diş hekimi korkusunu da yenmeye yardımcı olur. Çocuklarda dolgu gelecek dişlerin sağlığına da etki etmektedir. Çocuklarda dolgu nasıl yapılır, çocuklar için dolgu malzemeleri neler, süt dişe dolgu nasıl yapılır ya da süt diş dolgu fiyatları nedir, merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

 

Çürük ve Kırık Tedavisinde Dolgu Kullanımı - Süt Dişe Dolgu Nasıl Yapılır?

Çocuklarda dolgu yapılmasının en sık nedeni oyun sırasında dişlerin kırılması ya da yanlış beslenmeye bağlı çürüklerdir.

Çocuklar için dolgu yapılmadan önce dişteki çürükler temizlenir, duruma göre kalıcı veya geçici dolgu yapılır. Çürüğün çok büyük olması halinde ise diş çekimi yapılarak farklı bir tedavi önerilebilir.

Çocuklarda dolgu uygulamalarında en sık karşılaşılan durum da düşme ya da çarpma sonucu ön dişlerdeki kırıklardır. Oyun oynarken, koşarken ya da zıplarken meydana gelen kazalardan kaynaklanan diş kırıkları için süt diş dolgusu yapılmaktadır. Çocuklarda dolgu yapılırken dişin kırılan parçalarının şekline göre diş üzerine dolgu yapıştırılır. Eğer dişin kırık olan parçası bulunduysa mümkün olan en kısa sürede diş hekimine ulaşılması gerekir.

Süt diş dolgusu ya da devam eden dişler için dolgu yapılması için dişteki kırılan parçaların çok küçük olması halinde dişle aynı renk ve formda kompozit beyaz dolgu yapılır. Ancak kompozit dolgular çok dayanıklı değildir, belli aralıklarla yenilenmeleri gerekir. Çocuk sağlıklı beslenirse ve ağız bakımına dikkat edilirse yenilenme süreleri uzayacaktır. Süt dişe dolgu konusunda diş hekimlerinin dikkatli olmaları ve gelecek dişlerin sağlığını düşünmeleri gerekmektedir.

Çocuklarda dolgu yapılırken dişin yarısı veya yarısından daha büyük bir parça kırıldıysa dişin tüm ön yüzeyini ve kırık bölümü içine alan kompozit lamine uygulaması yapılır. Aynı şekilde dayanıklı olmayan bu uygulama da tekrar edilmelidir. Hasta 17 yaşından büyükse kompozit yerine porselen lamine dolgu uygulaması tercih edilir.

Çocuklar için dolgu tedavisinde mutlaka var olan dişlerin sağlığının korunmasına dikkat edilmeli, süt dişe dolgu yapılırken diğer dişlere zarar verilmemelidir. 

[widget-87]

Kırık Diş Tedavisinde Geç Kalmayın! Çocuklar İçin Dolgu Tedavisi

Çocuklarda dolgu uygulamaları için geç kalmamak çok önemli. Dişin kırılması ve parçasının bulunması halinde hemen diş hekimine ulaşmak ve kırılan parçayı yerine taktırmak gerek. Kırılan parça bulunamadıysa çocuklar için dolgu malzemelerinden yararlanılarak kırık bölgesinin telafi edilmesi gerekir.

Çocuklarda dolgu nasıl yapılır, çocuk dolgusu işlemlerinde nelere dikkat etmek gerekir, süt dişine dolgu nasıl yapılır ya da süt diş dolgu fiyatları ne kadardır gibi aklınıza takılan soruların cevaplarını hekiminizden alabilirsiniz.

[widget-137]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173