Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklarda Diş Çürüğü Restorasyonu

Diş Çürüğü Restorasyonu Nasıl Yapılır?

Diş çürüğü, çocuk ve yetişkinlerde bakteriler tarafından alınan karbonhidratların fermantasyonu sonucu açığa çıkan asitlerin diş sert dokularında neden olduğu yıkımdır. Çocuklarda diş çürükleri erken dönemde 71 aylık ya da daha küçük yaşlarda görülmektedir. Erken çocukluk döneminde başlayan ve hızla yayılan diş çürükleri tedavi edilmediğinde ise ağrı, fonksiyon bozukluğu, fonasyon sorunları, estetik sorunlar oluşturmaktadır.

Anne ve babaların en çok endişe duyduğu konulardan olan çocuklarda diş çürüğü tedavisi, psikolojik sorun oluşturmadan ve çocuğun yaşam kalitesini bozmadan restorasyon işlemleriyle tedavi edilmektedir. Çocuklarda diş çürüğü restorasyonu günümüzde artan malzeme teknolojisiyle birlikte estetik açıdan daha tatmin edici olmaya başlamıştır. Üretilen süt zirkonyum kuronlar hem estetik hem de fonksiyonel gereksinimleri karşılamaktadır.

 

Diş Çürükleri İçin Hangi Tedaviler Uygulanıyor?

Çocuklarda diş çürüğü tedavisi yapılırken öncelikli olarak dolgu ve kanal tedavileri düşünülmektedir. Ancak kanal tedavisine ihtiyaç kalmadan sorunun çözümü için amputasyon gibi yöntemler de denenmektedir. Çocuklarda çürük tedavisi sırasında çürüğün derinliğine göre dolgu malzemesi kullanılarak kalıcı dişler gelişim gösterene kadar sorunlar tedavi edilmektedir.

Çocuklarda diş çürüğü restorasyonu için yer tutucu braketler de önem kazanmaktadır. Çürük dişlerin çekişmesi halinde mutlaka yer tutucular kullanılarak dişlerde çapraşıklık oluşması engellenmektedir. Dişi çürüklerinin travmaya bağlı olarak oluşan kırıklardan kaynaklanması halinde ise kırılan diş elde ise en kısa sürede diş hekimine ulaşılarak yerine yapıştırılması gereklidir.

Son olarak ilerlemiş diş çürüklerinin geç fark edilmesi söz konusu ise kanal tedavisinden önce amputasyon yapılır. Amputasyon ile dişin ağızda gözüken kron kısmındaki çürük ve sinir dokusu temizlenir. Köklerdeki sinirler ve damarlar incelendikten sonra özel ilaçlar kullanılarak diş dolgu malzemesi ile doldurulur. Çocuklarda diş çürüğü tedavisi geliştirilen yöntemlerle birlikte oldukça kolaydır.

[widget-87]

Çocuklarda Çürük Tedavisinde Erken Tanı Şart!

Çocuklarda diş çürüklerinin tedavi edilmeden bırakılması tüm dünyada çok yaygın görülen bir durumdur. Tedavi edilmeyen diş çürükleri erken diş kaybı, kalıcı dişlenmede oklüzyon bozuklukları, yüksek tedavi maliyeti, çocukta öz güven eksikliği ve gelişim geriliği gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanında çiğneme, estetik problemleri ve fonasyon da çocuk çürük tedavisi yapılmadığında görülen sorunlardandır.

Çocuklarda diş çürüğü restorasyonu için hall ve dolgu gibi tekniklerle çürüklerin uzaklaştırılması gerekmektedir. Anestezi ya da ilaç gerektirmeden yapılan tedaviler, çocukların diş hekimi korkularını da yenmelerini sağlayacaktır. Anne ve babalara düşen görev mutlaka diş çürüklerini dikkate almaları ve kalıcı sonuçlar oluşmadan diş doktorlarına ulaşmalarıdır. Çocuklarda diş çürüğü restorasyonu hakkında uzman pedodontistlerden bilgi alınabilir.

[widget-137]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173