Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Biberon Çürüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Biberon Çürüğü İçin En Etkili Yöntem!

Erken çocukluk döneminde en sık karşılaşılan sorunlardan biri olan biberon çürüğü, yanlış beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan ve ihmal edildiğinde ciddi sorunlar yaratan bir hastalıktır. biberon çürüğüne bakteriler neden olurken bu bakterilerin doğum sonrasında anneden bebeğe geçmesi de söz konusu olabilir.

Bebeklerde dişlerin çıkması ile birlikte gözlemlenen biberon çürüğü, ilk başta beyazımsı bir renk iken ilerleyen zamanlarda sarılaşmaktadır. Anne ve babalar bu durumu ancak dişlerin kahverengileşmesi ya da kırılması ile ciddiye almaktadır. Aksine erkenden fark edilmeyen biberon çürükleri çocukların gelecek dişlerinin sağlıklı olup olmamasını büyük oranda etkilemektedir. Peki biberon çürüğü nasıl tedavi edilir? Annelerin korktuğu gibi biberon çürüğü ameliyatı diye bir şey var mı? Biberon çürüğü tedavisi uygulamalarına yakından bakalım...

 

Biberon Çürükleri Nasıl Oluşur?

Biberon çürüğü nasıl tedavi edilir sorunuza yanıt vermeden önce biberon çürüğü nasıl olur biraz bilinçlenelim. 6.ayla birlikte katı beslenmeye gerek duyan bebeklere biberonla süt verilmektedir. Özellikle sütün besleyici değerini arttırmak için süte bal, pekmez ya da şeker gibi besinler katılmaktadır. Ayrıca uyumadan önce bebeğe biberonla süt içirilmektedir. Biberonla verilen süt, uykuya geçildikten sonra dişlerin üzerinde birikmektedir ve tükürük salgısı azaldığından dişler temizlenememekte ve çürük oluşumunu tetiklemektedir.

Gece beslenmesi ya da şekerli beslenme kaynaklı olan biberon çürüğü, yeni gelen dişlerin renkleşmesine ve çürümesine neden olmaktadır. Diş minesinin yapısı bozularak önce tebeşirimsi beyaz renkte lekeler görülmekte, ardından sarı kahverengi renkte çürükler görülmektedir. Bu çürükler önce üst çenedeki kesici dişlerin ön yüzlerinde başlamakta, ardından diğer dişlere yayılmaktadır.

Sütün yanı sıra meyve sularının da biberonla verilmesi, yalancı memenin bala ya da reçele batırılması da aynı tür erken çocukluk dönemi çürüklerine neden olmaktadır. Biberon çürüğü tedavisi ile gelecek dişler etkilenmeden sorunu çözmek mümkündür.

[widget-87]

Biberon Çürükleri Tedavi Edilebilir Mi? Biberon Çürüğü Tedavisi

Biberon çürüğü tedavisi nasıl yapılır dediğimizde bibreron çürükleri için son yıllarda geliştirilen yöntemlerden yararlanıldığını söyleyebiliriz.

Biberon çürüğü tedavisi aşırı ilerleyen vakalarda mümkün olmayabilir ancak genel olarak ailelerin erken fark etmeleriyle birlikte kısa sürede bu sorun ortadan kaldırılır. Tedavi edilemeyen biberon çürüklerinde dişlerin çekilmesi söz konusudur.

Bebeklerde biberon çürüğü ameliyatı olarak herhangi bir uygulama bulunmamaktadır. Bunun yerine diş hekimi koltuğunda anne ya da babanın kucağında diş çürüklerinin tedavisi yapılır. Kısa süren birkaç seans ile birlikte dişler çürüklerden arındırılacaktır.

Biberon çürüğü sorununda ailelere düşen görev çocuklarına bal ya da pekmez gibi şeker içeren gıdalar vermemeleri ve ağız sağlıklarına dikkat etmeleridir. Sağlıksız bir diş yapısı gelişimi çocukları gelecekte özgürce gülmekten mahrum bırakabilir. Biberon çürüğü tedavisi hakkında detaylı bilgi almak ve bebeklerde biberon çürüğü sorununu engellemek için uzman pedodontistler ile görüşebilirsiniz.

[widget-137]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173