Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Split Cerrahisi Nedir?

Yeni Dişlerinize Gelişmiş Yöntemlerle Yer Açılıyor! Split Ameliyatı İle Tanışın!

Split cerrahisi ya da bir diğer adıyla çene ameliyatı, alt ve üst çeneye ait şekil, yapı, ilişki bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olan cerrahi bir yöntemdir. Özellikle üst çenede görülen darlıkların tedavisi için split ameliyatı yapılmaktadır. Aynı zamanda çene kemiğinin implant uygulaması için yetersiz olması halinde enine genişletme yöntemi olarak split cerrahisi kullanılır.

Üst çene darlığı, çocukluk dönemde tedavi edilmesi gereken ağız ve diş sağlığı sorunu olup gelişim döneminde çocukların uzun süre emzik kullanması, parmak emme alışkanlıkları gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda doğum ve genetik kaynaklı nedenlerle de görülmektedir. Ortodontik sorunların da kaynağı olan çene darlıkları, dişlerin çapraşık şekilde büyümesine ve estetik kaygılara neden olduğu için mutlaka tedavi edilmelidir. Çene cerrahisi uygulamaları ile sağlıklı bir çeneye kavuşmak hızlı ve güvenlidir. Split cerrahisi nedir, çene ameliyatı nasıl yapılır, çene ameliyatı ağrılı mıdır, bu soruların yanıtı yazımızda...

 

Split Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çene kemiğinin implant uygulaması için yetersiz olduğu durumlarda çene kemiğinin enine genişletilme işlemi olan split ameliyatı ya da çene cerrahisi, her yaşta uygulanabilir. Bunun yanında ortodonti tedavileri öncesinde de ideal çene yapısının sağlanması için çene genişletme ameliyatı yapılabilir.

Çene kemiği genişletme, kapanışta ve çiğnemede çenenin önde veya geride olduğu hatta yana kaydığı durumlarda uygulanır. Hem çene doğru pozisyona alınır hem de ortodonti tedavileri için çenenin genişletilmesi tamamlanır. Split cerrahisi için uzman hekim müdahalesi şarttır.

Çene kemiği genişletme tedavisi küçük yaşlarda uygulandığında diş gelişiminin sağlıklı şekilde devam etmesini sağlamaktadır. 6 yaşına girildikten sonra üst çene kemiği gelişimini bitirmeden yapılan tedavilerle kemiklere ameliyatsız arzu edilen şekilleri vermek mümkün olmaktadır. Ancak geç kalındığında split cerrahisi sayesinde istenen genişlik sağlanabilir. Uygulama öncesinde hastaya anestezi yapılır. Çene cerrahı tarafından gerçekleştirilen çene ameliyatı sırasında enine genişletme yapılarak ideal genişlik ve pozisyon sağlanır. Hasta, split cerrahisi sonrası kısa bir iyileşme süresi sonunda günlük hayatına dönebilir.

[widget-87]

Split Cerrahisi İçin En Uygun Yaş Aralığı 7-8 Yaş!

Split cerrahisine ihtiyaç duyulmaması için üst çene darlıklarında ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar iyi sonuçlar alınmaktadır. Üst çene darlığının tedavi edilmesi için en uygun yaş aralığı 7 – 8’dir. Erken yaşlarda tanı konan çene darlıkları için hareketli ortodontik apareylerle ve hareketli plaklarla başarılı bir tedavi planı uygulanmaktadır. 13-14 yaşlarına gelmiş çocukların tedavi süreçlerinde hareketli apareyler kullanılamazken yetişkinlerde de mutlaka çene kemiği genişletme işlemi gerekmektedir. Split cerrahisi için diş hekimi, hastaya özel tedavi planı oluşturacaktır. 

Çene genişletme ameliyatı için uzman diş hekimi ile birlikte istenen sonuçlar alınırken split cerrahisi uygulanmadan kullanılan çene apareyleriyle de istenen sonuçlar alınmaktadır. Ancak implant için bazı hastalarda split ameliyatı mutlaka gereklidir. Split cerrahisi ve çene ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak, çene kemiğinin genişletilmesi ile ilgili merak ettiklerinizi sormak için diş hekimlerimizi arayın.

[widget-132]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173