Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sinüs Lifting Nasıl Yapılır?

Sinüs Kaldırma Ameliyatı İle İmplant Tedavileri - Sinüs Lifting Nedir?

Kafatasında kafa ağırlığını azaltmak ve sesleri düzgün çıkarmak gibi fonksiyonları olan hava boşluklarına sinüs denmektedir. Sinüslerin bir kısmı dişlere komşu bölgelerde yer almaktadır. Üst çene dişlerinin kaybedilmesi ve protezlerin yapılması sırasında geç kalınması nedeniyle sinüs duvarı ile kret tepesi(çene kemiği en üst noktası) arası mesafe kısalır ve bu bölgeye implant yapılacak yeterli kemik olmaz. Dolayısıyla sinüs lifting operasyonu gerekli olur.

Cerrahi olarak sinüs tabanının yükseltilmesi işlemi olan sinüs kaldırma, üst çenede protez kullanılmak istenmediğinde de sabit protez yerleştirmek için kemik oluşturma yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kemik tozu ve membran gibi biyomateryaller kullanılarak sinüs lifting yapılır. İmplantların yerleştirilmesi sinüs kaldırma sonrası yapılır. Sinüs lifting nedir, sinüs lifting nasıl yapılır, sinüs kaldırma ağrılı bir işlem mi, birlikte inceleyelim.

 

Sinüs Lifting Nasıl Yapılır? Sinüs Kaldırma Operasyonu

Sinüs lifting nasıl yapılır sorusuna cevap verecek olursak; sinüs kaldırma operasyonu, genellikle lokal anestezi altında, standart diş doktoru koltuğunda yapılan bir cerrahi müdahaledir. Sinüs bölgesini tedavi için istenen seviyede kaldırarak ulaşılabilir hale getirmektedir. Sinüs membranın da yükseltilmesini sağlayan sinüs lifting sonrasında meydana getirilen boşluğa kemik tozu ve greftleme işlemi yapılmaktadır.

Sinüs lifting ameliyatı sırasında anestezi uygulanan bölgede diş etinde kesi yapılır ve diş seti flebi ortadan kaldırılır. Aralanan kemik penceresinden sinüs mambran zarı yırtılmadan önce hassas olarak esnetilir ve ardından yukarı doğru kaldırılır. Çok ince olan sinüs zarının yırtılmaması için boşluğa kemik tozu yerleştirilir. Yerleştirilen kemik tozu 6 ay içerisinde kemiğe dönüşür. Ardından 4-5 mm’den büyük kemik yüksekliği için aynı sinüs lifting seansında işlem tamamlanır.

Sinüs lifting operasyonu sırasında implant yerleştirilebileceği gibi sinüs lifting işleminden 2-3 ay sonra ayrı bir operasyonla da implantlar yapılabilir. Sinüs kaldırma standart bir işlem olarak son yıllarda kolaylıkla uygulanmaktadır.

[widget-87]

Sinüs Lifting Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlıklı bir implant tedavisi için gerekli olan sinüs kaldırma operasyonu sonrasında kanama oluşmaması için serumlu tampon 20 dakika boyunca ısırılmalıdır. Dişlerin açılmamasına özen gösterilmelidir. Oluşan yara bölgesinin korunması için sinüs lifting ameliyatı sonrasında 24 saat boyunca diğer tarafla yemek yenmelidir. Sinüs lifting sonrası 2 saat boyunca hiçbir şey yenip içilmemelidir.

Sinüs lifting ameliyatı ya da sinüs kaldırma sonrası basınçla burun temizliği yapmaktan kaçınılmalı ve ağız açık hapşırmak gerekir. Sinüs kaldırma sonrasında en az 12-24 saat süre ile sigara içilmemelidir. Sinüs kaldırma operasyonu tamamlandığında 48 saat içine sızıntı şeklinde kanama olması, ağzınızda kan kokusu ya da kan tadı hissedilmesi doğaldır. Doktorunuz tarafından size önerilen ilaçlar zamanında, aksatmadan ve anlatılan şekliyle kullanılmalıdır. İyileşme sürecinde herhangi bir anormal durum görmeniz halinde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Sinüs lifting nedir, sinüs lifting nasıl yapılır, sinüs kaldırma zor bir işlem midir, sinüs lifting fiyatları neye göre değişir, öğrenmek için bizi arayabilirsiniz. 

[widget-132]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173