Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

20 Yaş Dişleri Ne Zaman Çekilmelidir?

20’lik Dişlerin Çekilmesi Gerekli Mi?

Ağızda son süren dişler olarak adlandırılan 20 yaş dişleri, 3.büyük azı dişi veya akıl dişleri olarak da adlandırılırlar. Genellikle çene kemiği içerisinde gömülü olarak yer alan 20 yaş dişleri, 18-24 yaş aralığında ve çenenin her iki tarafının sonunda çıkarlar. Bazen de genetik özelliklere bağlı olarak geç yaşlara kadar çıkmaz ya da gömük kalırlar.

20 yaş dişleri ne zaman çekilmeli endişesi genellikle 20’lik dişlerin ağrıması ile aklımıza gelmektedir. Çenenin arka tarafında basınç, çeneyi açma ve kapama sırasında bir ağrı ve zorlanma hissiyatı oluşuyorsa bir diş hekimine görünmekte yarar vardır. Yapılacak görüntüleme sonrasında 20’lik dişlerin doğru pozisyonda sürüp sürmediği belirlenerek 20'lik diş çekimi için karar verilecektir.

 

20 Yaş Dişlerinin Çekilmesini Gerektiren Durumlar

20 yaş dişleri genel olarak dişlerde ağrı ve diş eti hastalıkları oluşması durumunda çekilmektedir. Mümkün olduğunca erken yaşlarda çekilmesi önerilen 20 yaş dişleri, ileri yaşlarda çene kemiğinin esnekliğini kaybetmesiyle birlikte çeşitli şikayetlere neden olabilir. 20 yaş dişleri çekilmeli mi endişesini taşıyanlar için şu belirtilerin gözlemlenmesi halinde diş hekimine başvurmalarını söyleyebiliriz:

  • Çürük: 20 yaş dişlerinde ve komşu dişlerde çürük görülmesi halinde çekilmesi gerekir.
  • Diş eti enfeksiyonu: 20’lik dişler enfeksiyona neden olduğu durumlarda çekilmelidir. Ağız kokusu, ağrı, yüzde şişme ve ağız açıklığında azalma görüldüğünde doktora gidilmelidir.
  • Ağrı ve basınç: 20’lik diş çekimi, 20 yaş dişlerin komşu dişlerinde basınç ve ağrı görülmesi durumunda da gerekli olacaktır.
  • Ortodonti: Ortodonti tedavisi yapılacak kişiler için de diş konumlarına göre 20’lik diş çekimi gerekebilir. Bazı gömülü diş durumlarında ise 20'lik diş ameliyatı yapılması uygundur.
  • Protez: Total protez kullanan hastalarda gömük 20 yaş dişlerinin sürmesi halinde protezlerde uyumsuzluk olmaması için 20’lik dişler çekilebilir.
  • Kist oluşumu: 20’lik diş çekimi 20 yaş dişinin çevresindeki yumuşak dokuda kist oluşması halinde kemiğin ve komşu dokuların korunması için 20’lik dişlerin çekilmesi gerekir.

Ayrıca 20 yaş dişlerinin köklere yaptığı baskı sonucu kök problemleri yaratması ve ortodonti tedavisi sonrasında nüks durumunun engellenmesi için 20 yaş dişlerinin çekilmesi gerekir.

[widget-87]

Herhangi Bir Problem Yaratmayan Yirmi Yaş Dişi Çekilmeli Mi?

20'lik diş çekilmesi zorunlu değildir. 20’lik dişlerin kullanılabilir ve sağlıklı olması durumunda çekilmesine gerek yoktur. 20’lik dişler rahatça temizlenemedikleri için kolayca çürüyebilmekte ve ağızda kötü kokuya neden olmaktadır. Aynı zamanda kemik içindeki yirmiliklerin hemen yanlarında bulunan ikinci büyük azı dişinin köklerine yaslanarak o dişe zarar vermesi durumuyla da karşılaşılabilir. 20'lik diş ameliyatı da bu durumda gerekli görülebilir.

Düzenli diş hekimi muayenelerinde 20’lik dişlerin durumu ve diğer dişler üzerindeki etkisi gözlenerek çekilip çekilmeyeceğine karar verilecektir. 20'lik diş çekimi ve 20'lik diş ameliyatı ile 20'lik diş çekimi fiyatı hakkında en sağlıklı bilgiyi doktorunuz verecektir. Siz de belirtileri görün ya da görmeyin, diş doktorunuza düzenli giderek 20’liklerinizle ilgili bilgi almayı ihmal etmeyin.

[widget-132]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173