Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilecekler

Kanal Tedavisi Sonrası Ne Yapılır? Kanal Tedavisinden Sonra Dikkat Edilecekler

Hastaların çürüyen dişlerindeki sinirler alınarak diş köklerindeki kanallar şekillendirilir ve o dişlere dolgu tedavisi yapılır. Yapılan bu işlemler sonucunda kanal tedavisi tamamlanır. Ancak hastanın kanal tedavisi sonrası dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Kanal tedavisinden sonra yapılan işlemin doğal dokularla uyuşma süreci birkaç gün alacağından dişlerde ağrı şikayetleri olabilir.

Kanal tedavisi sonrası işlem yapılan bölgeye yüklenmemek gerekmektedir. Hastaların diş kanal tedavisi sonrası ağrı ve hassasiyet hissetmeleri durumunda hafif ağrı kesici kullanmaları istenebilir. Ancak bu geçici bir durumdur ve dokular arasında uyum sağlanması halinde bu ağrılar geçecektir. Dişte ağrı hissetmemek için kanal tedavisinden sonra ne yapılmalı? Kanal tedavisinden sonra dikkat edilecekler neler, kanal tedavisi sonrası ne yenir ne içilir, kanal tedavisi iyileşme süreci için sizi neler bekliyor, yakından bakalım...

 

Kanal Tedavisi İyileşme Süreci - Kanal Tedavisinden Sonra Neler Yapmalısınız?

Kanal tedavisi genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır. Bu durumda hastanın yumuşak dokulara zarar vermemesi için uyuşukluk geçene kadar yemek yememesi ve aşırı derecede olan sıcak – soğuk içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Uyuşukluk geçtikten sonra da hastanın kalıcı dolgusu yapılana kadar sert yiyecekleri tüketmemesi veya çenenin diğer kısmını kullanması önerilmektedir. Kanal tedavisinden sonra dikkat edilecekler arasında en önemlisi budur. 

Kanal tedavisinden sonra iyileşme için mutlaka ağız hijyenine dikkat edilmeli, dişler her zaman temiz tutulmalıdır. Kanal tedavisi sonrası dikkat edilecekler aynı zamanda kişinin genel diş sağlığına da etki etmektedir. 

Kanal tedavisi iyileşme süreci için hastanın yapılacak geçici dolgu sonrasında da tedavisini aksatmaması gerekir. Dişte ağrı hissedilmemesi tedavinin tamamlandığı anlamına gelmez. Kalıcı dolgu işlemini ihmal eden hastaların çok daha büyük sorunlarla karşılaşacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden kanal tedavisi sonrası kalıcı dolgu yapma işlemini ertelemeyiniz. Kanal tedavisi sonrası dikkat edilecekler arasında mutlaka operasyon sonrasında dişlerin eski estetik görüntüsüne kavuşturulması yer almaktadır. 

[widget-87]

Kanal Tedavisi Sonrası Oluşabilecek Sorunlar - Kanal Tedavisinden Sonra Ne Yapılmalı?

Diş hekimlerinin kanal tedavisinden sonra ne yapılmalı önerilerine kulak vermeyen hastaların dişlerinde ağrı ve şişlik, geçici dolgunun ciddi derecede aşınması ve tedavinin başarısız olması gözlemlenebilir. Bu yüzden hastalar kanal tedavisi iyileşme sürecinde yapılması gerekenlere uymalılardır.

Kanal tedavisi sonrası dikkat edilecekler olarak düzenli diş hekimi kontrolleri, soğuk - sıcak yemek tüketimine dikkat edilmesi, darbelerden kaçınma, diş temizliğini doğru yapma yer almaktadır.

Kanal tedavisinden sonra oluşabilecek sorunlar, kanal tedavisi iyileşme süreci, kanal tedavisinden sonra ne yapılmalı gibi konular hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için diş hekiminize danışmayı unutmayınız.

[widget-133]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173