Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Hareketli Protez ile Sabit Protez Arasındaki Farklar

Diş Protezi, Çekilen Dişin Yerine Uygulanan Yapay Dişlerdir!

Diş protezi, kaybedilmiş dişlerin yerine tedavi amaçlı uyguladığımız yapay dişlerdir. Diş hekimliğinde öncelikle doğal dişin kurtarılması için gereken tüm tedavi yöntemleri denenir. Çürümüş ya da kırılmış dişlerde dolgu ya da kanal tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda diş çekimi kaçınılmaz olur. Diş protezi, çekilen dişin boşluğunu doldurmak amacıyla uygulanır. 

Hareketli protez ve sabit protez, diş protezi çeşitleridir. Hareketli protez ile sabit protez arasındaki farkları merak ediyorsanız birlikte inceleyelim.

Hareketli Protez İstenildiği Zaman Takıp Çıkarılabilmektedir, Sabit Protezlerde İse Böyle Bir Durum Mümkün Değildir!

Diş protezi; hastanın dişi çekildikten sonra boşluğun dolması, estetik görünümü iyileştirme ve sindirimde yaşanabilecek problemlerin önüne geçmek amacıyla yaptığımız tedavi yöntemidir. Kullanılacak protez çeşidine ancak yapacağımız muayene sonucu hasta ile birlikte karar verebiliriz. Hareketli protez ile sabit protez arasındaki farkları şu şekilde sıralandırabiliriz:

  • Hareketli protez istenildiği zaman takıp çıkarılabilmektedir, sabit protezlerde ise böyle bir durum mümkün değildir. Sabit protezler hastanın ağzına direkt olarak yapıştırılarak uygulanır. Hareketli protez ise hasta tarafından takıp çıkarılabilir.
  • Hareketli protez ile sabit protez arasındaki farklardan biri sabit protezlerde çiğneme yapmanın daha konforlu olmasıdır. Sabit protez direkt olarak yapıştırma olduğundan hastanın yemek yemesi daha kolay ve rahat olacaktır. Sabit protezlerde hareketli protezlere göre çiğneme yapmak daha rahattır.
  • Hareketli protez hasta tarafından çıkarılabildiği için temizliği sabit protezlere göre daha pratiktir. Hasta protezleri çıkararak fırçalamayı yapabilir. Ayrıca kullanılmadığı zamanlarda hareketli diş protezleri, temiz su dolu özel bir kapta saklanılmalıdır. Hareketli protezleri zaman zaman temiz su içinde bekletmek, kötü koku oluşmasına engel olacaktır.
  • Sabit protezler yapıştırma olduğundan ağızda daha doğal ve estetik görünmektedir. Hareketli protezler de estetik görünüme sahiptir fakat sabit protezler doğal dişe daha yakın bir görünüm vermektedir. 

Hareketli protez ile sabit protez arasındaki farklardan bir diğeri maliyetleridir. Hareketli diş protezi fiyatları sabit protezlere göre daha uygundur. Bunun sebebi sabit protez tedavisinin kendi içinde çeşitlenmesidir. 

[widget-87]

Hareketli Protez İle Sabit Protez Arasındaki Farkları Bilirseniz Tercihinizi Daha Doğru Yapabilirsiniz!

Diş protezleri, ağızdaki eksik dişlerin tamamlanmasını sağlayan yapay dişlerdir. Gelişen teknoloji ile protezler giderek çeşitlenmiş ve daha estetik bir hale gelmiştir. Hareketli protez ile sabit protez arasındaki farkları bilirseniz tercihinizi daha doğru yapabilirsiniz.

İhtiyacınıza ve maddi durumunuza göre sabit protez ya da hareketli protezi tercih edebilirsiniz. Sizin için en uygun diş protezine karar verebilmek için kliniğimizden randevu alarak muayene olmaya gelebilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173