Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Panoramik Film Nasıl Çekilir?

Diş Tedavilerine Planlama ve Uygulamada Kolaylık - Panoramik Diş Röntgeni

Ağız içi sorunların tespitinde kullanılan panoramik film tekniği, diş hekimliğinin farklı dalları için tedavinin planlanmasına öncü yöntemlerdendir. Panoramik diş filmi ya da panoramik röntgen yöntemi kemik sorunlarından diş eti enfeksiyonlarına, gözle görülemeyen kist, çürük ve tümör gibi oluşumlara kadar pek çok problemi tespit etmektedir.

Panoramik film ya da panoramik röntgen, X ışını kullanılarak incelenmek istenen bölgenin radyolojik olarak gözlenmesi tekniğidir. Panoramik diş röntgeni, kemik ve yumuşak doku detayları rahatlıkla görülmektedir. Panoramik diş filmi, tedavi planlamasının daha hızlı ve eksiksiz biçimde yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Panoramik film nasıl çekilir, panoramik diş röntgeni ne işe yarar ya da panoramik röntgen zararları var mıdır, yakından bakalım.

 

Panoramik Diş Röntgen Cihazı Nasıl Çalışır? Panoramik Film Tekniği

Panoramik diş röntgeni tüm ağızın tek bir görüntüsünü veren görüntüleme elemanıdır. Panoramik film görüntüsü üst ve alt çeneleri, eklemleri, tüm dişleri hatta burun ve sinüs boşluklarını içerir. Kısaca Panoramik Röntgen ağızın ve tüm çene yapısının tek seferde analiz edilmesini sağlamaktadır.

Panoramik film nasıl çekilir dediğimizde geleneksel radyolojik çözümlerde x ışınları dişlerin içinden geçerek ağzın içindeki filme yansıtılırken, panoramik film teknolojisinde X-Işınları tüm ağızdan geçerek dış taraftaki filme veya dijital sensöre ulaşır. 5-10 saniye süren bu işlem sırasında panoramik röntgen cihazı kişinin başının etrafında 180 derece döner. Hastanın hareket etmemesi ve hekimin belirttiği pozisyonda durması önemlidir.

Panoramik diş filmi çekildikten sonra süt dişleri altındaki sürekli dişlerin konumu, 20 yaş dişlerin durumu, diş köklerinin sağlığı, ara yüz çürükleri, implant yapılması düşünülen dişsiz bölgelerin kemik özellikleri gibi bilgiler elde edilmektedir. Panoramik röntgen zararları olmayan, herhangi bir acı ya da ağrı yaşatmayan avantajlı bir uygulamadır. Panoramik film nasıl çekilir dediğimizde radyasyon diğer yöntemlere göre azdır diyebiliriz. Panoramik film diş röntgeni sayesinde başarılı tedaviler yapılır.

[widget-87]

Neden Panoramik Röntgen? Panoramik Diş Filmi Avantajları

Panoramik film nasıl çekilir sorunuza cevap verdikten sonra neden kullanıldığını da vurgulamamız gerekir. Panoramik röntgen tek bir film ile dişlerdeki ve çenedeki tüm rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda panoramik röntgen tedavi edilecek olan bölgenin ayrıntılı ve geniş bir biçimde görülmesini sağlamaktadır.

Erken teşhis ve tedavi imkanı veren panoramik diş filmi, bu sayede hem zamandan hem de tedavi maliyetlerinden tasarruf etmeyi sağlar. Panaromik röntgen birçok diş çürüğü, çenelerdeki kistik ve tümoral oluşumlarda hekime öncülük etme avantajına sahiptir. Panoramik diş filmi fiyatları ve panoramik röntgen nasıl çekilir sorunuza detaylı bilgi almak için diş hekimlerimize ulaşmanız daha sağlıklı olacaktır.

[widget-139]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173