Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Oklüzal Film Nasıl Çekilir?

Oklüzal Radyografi İle Çene Tedavilerine Hızlı Çözüm - Oklüzal Film Nasıl Çekilir?

Ağzın her bölgesinin bakımı ve tedavi ihtiyacı farklıdır ve çeşitli görüntüleme teknikleriyle teşhis edilerek uygun tedaviler gerçekleştirilebilir. Alt ve üst çenede daha geniş alanlar görüntülenmek istendiğinde oklüzal film yöntemi kullanılmaktadır. Oklüzal film yöntemiyle dişlerin yatay yönde konumlarının tespiti, çene kemiği ve tükürük bezi kanallarının incelenmesi ile tedavileriniz eksiksiz gerçekleştirilir.

Özellikle ortodonti ve çene cerrahisi için yol gösterici yöntemlerden biri olan oklüzal radyografi sayesinde çenenin pozisyonuyla birlikte kemik yapısının gelişimi ve dişlerin sağlıklı gelişip gelişmedikleri de kontrol edilmiş olur. Oklüzal radyografi, hastanın genel sağlık durumu ve doktorun şüphelerine göre istenir. Oklüzal film sonrasında tedavi planı çıkarılır.

Oklüzal film nasıl çekilir? Oklüzal grafi ne işe yarar? Sorularınızın cevabı yazımızda...

 

Oklüzal Grafi Nasıl Çekilir?

Oklüzal film nasıl çekilir sorunuzu cevaplandıracak olursak; oklüzal görüntüleme dişlerin yatay yöndeki pozisyonlarının tespiti, çene kemiği sütunlarının incelenmesi veya tükürük bezi ve kanallarının ait patolojilerin incelenmesi için 6 x 8 cm boyutundaki filmler ile yapılır.

Oklüzal radyografi çekilirken film hastanın ağzına yerleştirildikten sonra ışın üstünden filme dik olarak verilir. Ardından hastaya ağzını kapatması söylenir böylece film yerinde kalır ve ışın mandibula alt kenarından filme dik verilir. Elde edilen oklüzal film sonucunda tanı konarak tedavi planı çıkarılır.

Hastanın çene kemiğinin konumunda problem varsa erken yaşta ortodonti ile sorun çözülürken ileri yaşlarda çene cerrahisine ihtiyaç duyulabilir. Dişlerin yatay yönde pozisyonları birbirini engelliyor ve ortodontik sorunlara neden oluyorsa da gerekli müdahaleler yapılır. Oklüzal film çekimi ile hekim tedavide büyük rahatlık yaşar.

[widget-87]

Oklüzal Radyografi Çektirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oklüzal film çekilirken öncesinde baş ve boyun bölgesindeki tüm metal takılar (gözlük, işitme cihazı, toka, küpe, kolye, hızma, piercing vb.) çıkarılmalıdır. Hastanın ağzında hareketli protezler varsa bunlar çıkarılmalıdır. Hareket edilmemeli ve doktorun belirttiği şekilde duruş sağlanmalıdır.

Oklüzal radyografi çekimi sırasında alınacak radyasyon miktarı 4 saat bilgisayar karşısında oturmak, güneşli bir günde dışarıda dolaşmakla alınan radyasyon miktarına eşittir. Bu nedenle oklüzal grafi çekimi sırasında herhangi bir şekilde endişelenmenize gerek yoktur. Çekim sırasında da giyilmesi gereken kurşun yelek diğer organ ve dokuların gereksiz X-Ray almasını engellemektedir. Oklüzal radyografi nasıl çekilir ve oklüzal film ne için kullanılır gibi sorularınızı diş hekiminiz detaylı şekilde yanıtlandıracaktır.

[widget-139]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173