Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dental Volumetrik Tomografi Nasıl Çekilir?

DTV Cihazıyla 3 Boyutlu Tedavi İmkanı! Dental Volümetrik Tomografi

Dental volumetrik tomografi incelenmek istenilen bölgenin kesitsel görüntüsünü alan görüntüleme yöntemidir. Bu yöntemle normal filmde görüntülenemeyen detaylar her açıdan görülebilmekte, istenilen tedavi gerçekleştirilmekte ve ağız ve diş sorunlarınız kolaylıkla çözülebilmektedir.

DVT olarak da bilinen dental tomografi, 2 boyutlu görüntüleme yöntemlerinin yerine 3 boyutlu görüntüleme imkanı sunarak diş ve çene hastalıklarında, dental implant uygulamalarında ve çene-yüz bölgesi travmalarında tedavi planlaması için büyük fayda sağlamaktadır. Diş ve çene patolojilerinde ayrıntılı teşhis imkanı nedeniyle dental tomografi sıklıkla tercih edilmektedir.

Dental volümetrik tomografi nasıl çekilir, dental volümetrik tomografi fiyatları neler, yakından bakalım.

 

Dental Tomografi Kullanım Alanları

Dental volümetrik tomografi nasıl çekilir sorunuza yanıt vermeden önce dental tomografi kullanım alanları hakkında bilgi verelim. Dental volumetrik tomografi, alt ve üst çenenin 3 boyutlu görüntülenmesini sağlayan, bilgisayarlı tomografilerden çok daha az radyasyon veren, en gelişmiş görüntüleme sistemidir. Gömülmüş, yerinden oynamış dişler, çene kistleri, damak yarıkları, travma vakaları, önemli anatomik belirteç ve yapıların ameliyat öncesi ve sonrası görüntülenmesi için dental volumetrik tomografi ideal yöntemdir. Aynı zamanda:

  • İmplant planlama ve geri alınması
  • Kemik kalınlığı ve doku durumunun tespiti
  • Mandibular kanala veya sinüs tabanına olan mesafelerin tespitiz
  • Kök kanallarının konfigürasyonu ve görünümü
  • Kök kanal ölçümleri
  • Anatomik sapmaların ve sıra dışı olarak fazla olan kök kanallarının saptanması
  • Köklerin şekillendirilmesi
  • Anatomik durum, dişler arasındaki ilişki
  • Periodontal ligament (ankiloz) için kullanılmaktadır.

Dental Volumetrik Tomografi Nasıl Çekilir?

Dental volumetrik tomografi nasıl çekilir sorunuza gelecek olursak; hastadan alınan ölçü ile özel bir hareketli protez hazırlanır ve bu protezle birlikte hastanın tomografisi çekilir. 3 boyutlu görüntüleme aletinin kullanıldığı uygulama oldukça kısa ve hızlıdır. DVT cihazında bilgisayarlı tomografiye( CT ) göre radyasyon alımı çok çok daha azdır. CT için kapalı bir cihaz içerisinde uzun süre beklemeniz gerekirken DVT'yi oturarak 1 dakika içinde çektirebilirsiniz.

Dental volumetrik tomografi, özellikle implant tedavisi için öncü olarak kemik kalınlığı ve boyutu hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir. Kemiği görmek için dişetini, mukozayı kesmek gerekmez. Çünkü zaten ekranda kemiğin kesitleri her yönden görülür. Böylece uygulamalar daha az hata payı ile tamamlanır. Dental tomografi sayesinde tedavi planı da daha hızlı yapıldığı için hasta kısa sürede normal yaşantısına dönebilir.

[widget-87]

Dental Volumetrik Tomografinin (DVT) Avantajları Nelerdir?

Dental Volumetrik Tomografi (DVT), hem maliyeti düşük hem de radyasyon oranı az olan bir uygulamadır. Hemen hemen her diş ve çene operasyonundan önce rahatlıkla kullanılmaktadır. Ayrıca klostrofobisi olanlarda daha kolay uygulanır. Görüntü kalitesi ve çözünürlük çok iyi olduğu için hastalığın tespitini kolaylaştırır. Panoramik ve periapikal röntgen ile izlenemeyen alanları görüntülemeyi sağlayan dental volumetrik tomografi operasyonun başarısını arttırır ve süresini kısaltır.

Işınların sadece hedef bölgeye ulaşması ile tiroid bezi, katarakt gibi hassas organlar radyasyondan korunur. Tedaviye karar verme sürecini netleştiren dental volumetrik tomografi nasıl çekilir ve dental volumetrik tomografi fiyat bilgisi için hekiminizle iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

[widget-139]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173