Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bite Wing Film Nasıl Çekilir?

Bite-Wing Radyografi

Bite wing film yöntemi, dişin çevresini saran kemiklerle ağızda görünmeyen azı dişlerinin ara yüzlerindeki çürüklerin tespitinde kullanılmakta ve oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Dişlerinizin her detayındaki sorunlar teşhis edilmekte ve gerekli önlemler alınabilmektedir.

Yeni nesil tanı yöntemlerinden olan, ısırma radyografisi de denen bite wing filmi ya da bir diğer adıyla ısırma radyografisi azı diş kuronları ve alveol ar kemiğin yüksekliği ile mine-sement birleşimi arasındaki ilişkinin analiz edilmesi amacıyla kullanılır. Diş filmi olan bite wing film aynı zamanda ağızda görülmeyen azı dişlerinin ya da gömük dişlerin ara yüzlerindeki çürüklerin ve restorasyonların altında tekrarlayan çürüklerin tespiti için ideal bir tanı yöntemidir.

 

Bite-Wing Görüntüleme Nerelerde Kullanılır?

Bite wing radyografi ya da ısırma filmi, çürüklerin tespitinde, kanal tedavisi öncesinde ve tedavi sırasında, diş eti hastalıklarının ilerlemiş olduğu vakalarda kemik hasarının tespitinde, implant cerrahisi öncesi planlamada ve tedavinin takibinde, eklem rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

En kolay uygulanan diş filmi alma yöntemi olan bite wing radyografi; dişler ve kemik ile ilgili kist ve tümör şüphesinde, cerrahi işlemler öncesi gömük dişin pozisyonunun belirlenmesinde, ortodontik tedavide çeneler arası, dişler arası ilişkinin tespitinde ve tedavi yönteminin belirlenmesinde, çocukların diş gelişimi ve büyümelerinin takibinde, diş ve çene kırığı şüphesinde yol gösterici olmaktadır. Hem tedaviyi kolaylaştırmakta hem de tedavi sonrası başarıyı ölçmeyi sağlamaktadır.

[widget-87]

Bite Wing Film Çekim İşlemi

Ağız içi röntgen çeşitleri arasında yer alan bite wing film nasıl çekilir sorunuza gelecek olursak; ilk olarak hastanın üzerindeki metalleri çıkarması istenir. Ardından röntgen makinesindeki ilgili yere çenesini koyması ve ısırması gereken çubuk şeklindeki aparatı ısırması gerekir. Hastanın başı etrafında dönen bite wing film makinesi görüntüyü alır. Sonrasında ise doktorun bilgisayarına gönderir. Diş hekimi bu görüntüye bakarak dişlerdeki ortodontik ve kök sorunlarını yakından inceler.

Özellikle dişlerin komşu dişlerle aralarında oluşmuş çürüklerin tespiti için de kullanılan bite wing radyografi, ortodonti tedavisinde vazgeçilmezdir. Bite wing film nasıl çekilir ve ısırma radyografisi ne için gereklidir sorunlarınıza diş hekiminiz daha ayrıntılı yanıtlar verecektir.

[widget-139]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173