Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kanal Tedavisi Nedir? Hangi Diş Sağlığı Sorunlarında Uygulanır?

Kanal Tedavisi ile Çürümüş Dişleri Onarmak Mümkün!

Kanal tedavisi çürümüş dişleri onararak diş kaybı yaşanmasını engelleyen tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi ile dişteki çürüğe müdahale edilerek çürüğün yayılması ve dişin enfeksiyon kapması engellenir. Diş çürüğüne zamanında müdahale edilip kanal tedavisi uygulanmazsa maalesef diş kaybı kaçınılmaz olacaktır.

Kanal tedavisi; diş çürüğünün ağrı, enfeksiyon ve apse yapmasına engel olmaktadır. Doğal dişlerinizi çürüklerden kurtarmanız kanal tedavisi ile mümkündür. Kanal tedavisi neden yapılır, kanal tedavisi nedir, kanal tedavisi sebepleri nelerdir birlikte inceleyelim.

Kanal Tedavisinde Erken Teşhis Çok Önemli!

Kanal tedavisine başlamadan önce hastanın diş dokusu uyuşturulur. Bu sayede hasta işlem sırasında herhangi bir acı ve ağrı hissetmez. Kanal tedavisi zor bir işlem değildir. Hastanın diş hasar durumuna göre tedavi süresi yaklaşık 1 saat kadar sürer. Tek seansta yapılabilmektedir. Kanal tedavisi ne kadar erken yapılırsa dişin canlılığını korumak ve doğal dişi kurtarmak o kadar kolay olacaktır. 

Kanal tedavisi gören diş, ağız içindeki fonksiyonunu korumaya devam eder. Yalnızca artık sıcak ya da soğuk uyaranlara eskisi gibi tepki veremez. Her ağrıyan dişe kanal tedavisi yapılmak zorunluluğu yoktur. Eğer çürük ilerlememişse dolgu yapmak da yeterli olacaktır. Burada önemli olan hastanın şikayetleri çoğalmadan bir diş hekimine muayene olmasıdır. Diş hekimi yapacağı muayene sonucu gereken tedavi hakkında hastayı bilgilendirecektir.

[widget-87]

Kanal Tedavisi Sebeplerinden İlki Diş Çürükleridir!

Kanal tedavisi neden yapılır diye soruyorsanız çürük oluşmuş dişi onarmak ve çekilmesini engellemek amacıyla yapılmaktadır. Kanal tedavisi sebeplerinden ilki diş çürükleridir. Derin çürükler, kök kırıkları, diş pulpalarında hasarlar kanal tedavisi sebepleridir. 

Bazı durumlarda yirmilik diş çekimlerinde komşu dişlerde hasar oluşabilir. Ortodonti tedavilerinde bazı dişler aşırı hareket etmesi sonucu canlılığını kaybedebilir. Bu gibi durumlarda da kanal tedavisi yapılması şarttır. 

Kanal tedavisi gerektiğine dair belirtiler arasında dişte aşırı derecede hassasiyet görülmesi bulunur. Özellikle soğuk ya da sıcak yiyeceklere karşı çok fazla hassasiyet hissedilebilir. Gün içinde sık sık duyulan ağrı, kanal tedavisi gerektiğine dair belirtilerden biri olabilir. Kanal tedavisi gerektiren diş zamanla renk değiştirmeye başlar. Ayrıca kanal tedavisi gerektiren diş sebebiyle diş etinde apse oluşarak yüzde şişkinlik hissedilir.

Kanal Tedavisi, Dişi Çekilmekten Kurtarır!

Kanal tedavisi ile doğal dişi çekilmekten kurtarıp ağız içindeki fonksiyonunu korumasını sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde müdahale edilmedikçe çürük daha fazla ilerleyerek enfeksiyona yol açarak dişin çekilmesine sebep olacaktır. Kanal tedavisi ne kadar erken yapılırsa diş çürükten arındırılıp ağız içinde işlevini devam ettirebilecektir. 

Eğer çürük, ağrı, diş etinde şişlik gibi belirtileriniz varsa bu şikayetleriniz çoğalmadan bir an önce bir diş hekiminden randevu almanızı öneririz. Ne kadar erken muayene olursanız hem şikayetlerinizi dindirebilir hem de dişinizi çektirmekten kurtulabilirsiniz.

[widget-133]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173