Daha Çok Gülümsemek İçin Bizi Arayın! 444 81 73
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Frenektomi Nasıl Yapılır?

Frenektomi Nedir?

Diş eti dokusu ile dil, dudak ve yanak arasında bulunan ve bu dokuları birbirine bağlayarak hareketlerini sınırlandıran yumuşak mukoza dokusuna frenulum denir. Frenulum ağız içerisinde genellikle üst ve alt orta kesici dişlerin arasında yanakla arka dişin arasında ve dilin altında bulunmaktadır.

Frenulum, diş eti sağlığını tehlikeye atabilir ya da estetik olarak kötü bir görüntüye sebep olabilir. Frenulum, ortodonti tedavisinden alınacak sonucu da kötü etkiler. Ortodonti tedavisinin başarısız olmasına ya da tedaviden sonra diş çapraşıklığının tekrar etmesine yol açabilir. Böyle bir durumda frenulumun frenektomi işlemi ile alınması önerilir. Frenektomi işlemi nedir, frenektomi nasıl yapılır merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Frenulumlar Tedavi Edilmezse Konuşma Bozukluklarına Sebep Olabilir!

Frenulum, ağız içinde üst ve alt orta kesici dişlerin arasında, yanakla arka dişlerin arasında ve dil altında bulunmaktadır. Frenulum sayısı kişiden kişiye değişir. Kimisinde dil altında frenulum bulunmazken kimisinde alt ve üst dişlerinde üstünde ve yanakta arka bölgede birden fazla bulunabilmektedir.

Frenulumlar normalden büyük ve kalın olduklarında ya da diş kenarına çok yakın bir şekilde bağlı oldukları durumlarda diş etini aşağı çekerler. Bu durum diş eti çekilmesine ve diş eti hastalığına sebep olur. Özellikle küçük çocuklarda büyük frenulumlar konuşma bozukluklarına yol açabilir.

Frenulumlar estetik açıdan da görüntüyü etkileyebilir. Özellikle alt ve üst orta dişlerin arasında normalden büyük ve kalın frenulumlar diş ayrıklığına ve diestema denilen boşluklar oluşmasına sebep olabilir.

[widget-87]

Frenektomi Nasıl Yapılır?

Diş eti çekilmesi ve diş eti hastalıklarına yol açan frenulumların mutlaka frenektomi işlemi ile alınması gerekmektedir. Tedavi edilmeyen frenulumlar zamanla daha büyük sorunlara yol açacaktır. Estetik amaçla yaptırılan frenektomi işlemi, zorunlu değildir. Bu amaçla yaptırılan frenektomi işlemi sonrası dişlerin düzelmesi ve birleşmesi için ortodonti tedavisine başlanılmalıdır.

Görsel olarak rahatsızlık veren ya da diş eti rahatsızlıklarına sebep olan frenulumlar frenektomi işlemi ile alınır. Frenektomi nasıl yapılır sorusunun cevabı lazer yardımı ile olacaktır. Gelişen teknoloji ile frenektomi işlemi çoğunlukla lazer yardımı ile yapılmaktadır. 

Frenektomi işlemi kısa ve kanamasızdır. Nadiren frenulumların çok büyük ya da derin olduğu durumlarda dikiş atılması gerekebilir. Dikişlerin ortalama 1 hafta kadar sonra alınması gerekir. Frenektomi, hastaya lokal anestezi uygulanarak yapılır. Bu sayede hasta işlem sırasında acı ya da ağrı hissetmez. 

Frenektomi, Acıya Ya da Ağrıya Sebep Olan Bir İşlem Değildir!

Frenektomi işlemi acılı ya da ağrılı bir tedavi yöntemi değildir. Çok kısa zamanda tamamlanabilecek sonrasında günlük hayatınıza rahatlıkla devam edebileceğiniz bir işlemdir. 

İşlem sonrası düzenli bakım yaparak ve diş hekiminizin verdiği ilaçları kullanarak bir ağrı hissetmeden süreci tamamlayabilirsiniz. Frenektomi işlemi sonrası herhangi bir iz kalmayacaktır. Bu işlem konuşma üzerinde herhangi bir bozukluğa yol açmaz. Aksine frenulumlardan kaynaklı konuşma bozuklukları varsa frenektomi işlemi sonrası düzelecektir.

[widget-132]

Yorum Yap

Telefon 444 81 73
Randevu Al
Randevu Al 444 8 173